ÄKS

Suolahdessa autoilleelle ikävä muistutus: ajokiellon päättyminen ei tarkoita ajo-oikeuden palautumista

06.04.2015 11:23

Asiat eivät mene aina niin kuin voisi teoriassa kuvitella. Kun kielto päättyy, se ei välttämättä tarkoita, että kielto päättyy ihan oikeasti.

Tämän sai todeta Suolahdessa joulukuussa autoilemassa ollut noin 45-vuotias jyväskyläläismies. Miehen ajokielto oli päättynyt pari viikkoa aikaisemmin, mutta ajokortti oli jäänyt noutamatta poliisilaitokselta.

Koska korttia puuttui matkasta, mies ei ollut vielä virallisesti katsoen saanut ajo-oikeuttaan takaisin. Niinpä poliisi muisti miestä 18 päiväsakon rangaistuksella.

Maksettavaa miehelle tuli 108 euroa.

Vastaa

  1. Yppy sanoo:

    Tässä taas yksi periferiasääntö, ja pilkunviilaajakytät = sakkoa pukkaa äly hoi älä jätä

    1. Jopi sanoo:

      Autokoulussa opetetaan jokaiselle, että ajaessa on kortin oltava mukana, tai sakko. Valitettavasti autokoululaisten älykkyyttä ja liikenneasennetta ei edelleenkään testata, joten moni sellainen, jonka ajatteluvehkeet eivät mitenkään riitä turvalliseen ja vastuulliseen liikennöintiin, pääsee rattiin.

      Jos ei muisti toimi, voi tieliikennelain kokonaisuudessaan lukea osoitteesta finlex.fi, kuten muunkin ajantasaisen lainsäädäntömme.

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Pirjo Hakkarainen
myyntipäällikkö 040 565 0941
Marjut Parola
myyntineuvottelija 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy