
Turun Sanomat kertoi tänään, että Suomen suosituin ruumisarkkumalli halutaan kieltää. Syynä tähän on se, että keinokuituisilla kankailla verhoiltu arkku on aiheuttanut vaaratilanteita krematorioissa. Polyesterillä tai muulla keinokuidulla päälystetty arkku leimahtaa tuleen salamana ja aiheuttaa vaaran krematoriossa työskenteleville.
Antti Vainikainen, Pajunkukan yrittäjä, pitkänlinjan hautausurakoitsija tietää polyesteriarkkujen vaarat.
– Minä en ota myyntiin tupsullisia arkkuja, en pidä niistä, eivätkä asiakkaatkaan niitä kysele. Polyesterillä on alhainen syttymispiste, ja koristenauhat rapsähtävät poikki hetkessä ja leimahtavat holtittomasti liekkeihin.
Monet arkunvalmistajat ovat siirtyneet verhoiluissaan ekologisempiin materiaaleihin, vaikka polyesteriarkut ovat edelleen ne suosituimmat. Suositun niistä tekee selvästi alhaisempi hinta.
– Ihmiset ovat valveutuneita ja haluavat jättää mahdollisimman pienen hiilijalanjäljen jälkeensä. Minä myyn noin 40 prosenttia keinokuituisia arkkuja, 25 prosenttia puisia ja loput pellavalla verhoiltuna. Kaikki minulle arkkuja toimittavat valmistajat tekevät pellava-arkkuja, kertoo Vainikainen.
Turun Sanomien mukaan Kirkkohallitus on tilannut krematorioihin
Työturvallisuuskeskukselta erityisen oppaan, jonka rinnalle tullee normi arkkumateriaaleista. Nyt selvitellään sitä, halutaanko arkkutyyppi kieltää ministeriön asetuksella vai riittääkö siihen Kirkkohallituksen päätös.
– Ostokäyttäytyminen on muuttunut, ennen valittiin se polyesterinen ja valkoinen arkku, nyt pysähdytään surun hetkellä miettimään ekologisuutta ja sitä, miltä arkku näyttää. Design näkyy myös arkkujen tarjonnassa, Vainikainen kiteyttää.


























