Pubi on joulunakin auki kaikelle kansalle ja joulupukille.
Pub Markus Äänekosken Torikadun kulmauksessa on auki jouluaattona yli puolen yön kello kahteen. Ravintoloitsija Jore Sohlman toteaa perinteen alkaneen jo vuonna 1991, kun pubi perustettiin.
– No siitähän on tullut sitten tapa ja nyt ovet ovat auki 34. kerran.
Sohlman kertoo, että pubin tuolloinen yrittäjä Markku Räsänen halusi olla sydämen asialla ja tarjota itsekseen eleleville jouluista lämpöä ja mahdollisuuden viettää yksinäisyyden sijaan iltaa ihmisten parissa.
– Itse tulin taloon taloon töihin 2001 ja minulle kerrottiin, ettei ensimmäisen avoimen aaton menestys ollut mittava, mutta kiitolliset, joskin vähäiset asiakkaat kannustivat jatkamaan.
Sohlman muistaa kuulleensa, että aattoillan myynti oli sadan markan tietämissä, joten kovinkaan kosteaa iltaa ei silloin vietetty. Hän ynnäilee, että iso tuoppi maksoi tuolloin jotakin kympin verran, eli alle 2 euroa.
Sittemmin suosio kasvoi ja jouluinen väki lisääntyi, mutta edelleenkin aaton ja pyhien aukiolo on enemmän hyvää tahtoa ja joulumieltä kuin bisnestä. Pyhätyökulutkin on otettava huomioon.
Aattona Markuksen ovi aukeaa poikkeavasti vasta iltakuudelta.
– Annetaan henkilökunnallekin aikaa kodin aattovalmisteluille, mutta heti jouluaamuna palataan normaaliin rytmiin, Sohlman selvittää. Markus on auki muutoin joka päivä aamuyhdeksästä yökahteen.
– Monille asiakkaille pistäytyminen joulupubissa turisemassa ja tuttuja tapaamassa on tullut leppoisaksi jouluperinteeksi, hän selvittää ja kehuu tunnelmaa vuodesta toiseen. Liikkeellä ollaan joulumielellä.
Vuosien saatossa joulun ajan aukiolon tullessa tutuksi pubiin alettiin pistäytyä myös myös porukalla. Nykyään monet käyvät ihan vaan kahvilla tai glögillä päivä- tai iltakävelyn yhteydessä.
Pub tulee sanoista Public House ja tarkoitaa kaiken kansan ja kaiken ikäisten taloa tai kotia, jossa seudun väki ja matkaajat voivat viettää aikaa ja viihtyä leppoisissa tunnelmissa.
– Semmoinenkin tapa on meillä asiakkailla yleistynyt, että kun aaton kiireet ja hulinat ovat loppuillasta ohitse, tullaan tänne vetämään henkeä, huokaisemaan ja rauhoittumaan, Sohlman toteaa.
Usein jouluasiakkaiden joukossa on Äänekoskelle kyläilemään tulleita entisiä paikkakakuntalaisia, jotka kurkistavat löytyisikö pubista vanhoja tuttuja ja sitten alkaakin juttu luistaa.
Ravintoloitsija kuiskaa salamyhkäisesti, että myös joulupukilla jos toisellakin on ollut tapana loppuillasta pyörähtää rankan työrupeman päälle pubissa vahvistamassa vointiaan.
Varsinaista jouluohjelmaa ei talon puolesta ole aattona järjestetty. Asiakkaat ja talon henkilökunta tuovat ja luovat iloisen ja hyväntuulisen tunnelman. Pikkupurtavaakin löytyy suolaisennälkään.
– Joulupäivän tempaistaan sitten perinteiset joulujamit, eli soittimia on tarjolla ja paikalliset muusikot ja ketkä vain soittotaitoiset pääsevät jammailemaan. Luvassa on menoa ja meininkiä, Sohlman vakuuttaa.
Markuksen toimintaan kuuluvat myös bändien vierailut ja musiikkitapahtumat. Oman lisänsä tuovat muun muassa bingo ja pokeritapaamiset. Pubivisojakin on järjestetty sekä erilaisia yllätyksellisiä kisailtoja.
Sohlman on pannut merkille, että pirssikyytikin kiikuttaa väkeä kyliltä asti. talon tapahtumiin tai ihan vaan tuttuja tapaamaan.
Torikadun toisella puolella sijaitseva Ravintola Hurmos on kiinni aattoiltana mutta ovat aukeavat illansuussa joulupäivänä. Ravintoloitsija Joonas Korhonen kertoo, että tuolloin ravintolan puoli diskoineen avataan kello 18 ja karaokepuolella fiilinkiä on luvassa iltakahdeksasta alkaen ja tapaninpäivänä jatketaan.
Asiakkaat ovat löytäneet jouluisen Hurmoksen.
– Joulunpyhät ovat kuuluneet meillä jo useaan otteeseen vuoden vilkkaimpien iltojen joukkoon, Korhonen kertoo.























