Ensi kesänä Kartanon Kievarin Kesäteatterissa nähdään Tiina Brännaren ja Eppu Nuotion käsialaa oleva komedia KESÄLEMPEÄ. Näyttelijäkasti on jälleen nimekäs.
KESÄLEMPEÄ eli Nakki kahdella naisella on Tiina Brännaren ja Eppu Nuotion käsikirjoittama hulvaton musiikillinen komedia, joka kertoo suomalaisista aidoimmillaan kesämökkinsä paratiisissa – kunnes naapurimökille ilmestyy ex-siippa uusine tyttöystävineen.
Kesälempeä on triangelikomedia ihmis- ja parisuhteista, naapurisuhteista sekä ihmisen ja kesän poikkeuksellisesta suhteesta. Rakkaudessa ja Suomen kesässä kaikki keinot ovat sallittuja ja kaikki on mahdollista.
Pääosissa nähdään TV1:n Kotikadun Hanneksena tuttu, näyttämölle paluun tekevä Risto Autio, upea Maria Lund sekä viitasaarelainen koomikko Jyrki Kemppainen. Ohjaus on Tiina Brännaren ja musiikista vastaa Valtteri Tynkkynen.
Ihmissuhteiden korttipakka
Kesämökki on suomalaiselle pyhä paikka. Mökillä talven ja pimeyden mykistämä suomalainen puhkeaa kukkaan. Mökillä mies riisuu kravattinsa ja nainen jättää ripsivärit laittamatta. Mökki siis kaivaa meistä ihmisen esiin ja siksi suomalaista ei saa mökillä häiritä mikään eikä kukaan. Eikä varsinkaan naapuri.
Komedia käynnistyy, kun miehensä jättämä Herkku (Maria Lund) saapuu juuri ostamalleen mökille viettämään lomaa ja toipumaan erostaan. Herkun suureksi kauhuksi naapurimökissä majaileekin tämän entinen mies Nakki (Jyrki Kemppainen) uuden nuoren tyttöystävänsä Kisun kanssa. Vähintään yhtä kauhuissaan tapahtuneesta on Nakki; hän kun sattuu olemaan sekä mustasukkaisen tyttöystävänsä tossun alla että tämän isän, tytärtään haukkana vahtivan Apen (Risto Autio) silmätikkuna.
Näytelmä sekoittaa ihmissuhteiden korttipakan hauskasti ja yllättävästi. Sen henkilögalleria on rehevä kuin heinäkuinen luonto.
Tiina Brännare ja Eppu Nuotio ovat kirjoittaneet yhdessä useita menestysmusikaaleja, kuten Marilyn, Kaiken takana on nainen, Delilah sekä Liz. Heidän näytelmillään on ollut yhteensä jo yli 100 000 katsojaa.
KESÄLEMPEÄ on lajinsa ensimmäinen: saunanpuhdas kesäkomedia menneiden kesien hittibiiseillä höystettynä.
KESÄLEMPEÄ eli Nakki kahdella naisella ensi-illassa 25. kesäkuuta. Esitykset 25.6.-2.8.2014 Kartano Kievarissa.