Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut kolme keskenään nujakoinutta miestä rangaistuksiin. Kaksi miehistä on äänekoskelaisia, kolmas asuu Jyväskylässä.
Rikokset tapahtuivat Äänekoskella huhtikuun alussa 2014, kun tapahtuma-aikaan 21-vuotias jyväskyläläismies oli viettämässä aikaa samassa seurueessa samanikäisen äänekoskelaisen miehen kanssa. Vastapuolena oli 18-vuotias äänekoskelaisteini, jota kaksi muuta eivät entuudestaan tunteneet.
Väkivalta alkoi, kun teini löi 21-vuotiasta äänekoskelaista ainakin kahdesti nyrkillä kasvoihin. 21-vuotias jyväskyläläinen otti osaa nujakkaan ja löi teiniä painin yhteydessä useita kertoja nyrkillä kasvoihin. Samalla teini löi jyväskyläläistä kasvoihin ainakin kahdesti.
Kun teini makasi maassa, otti alussa iskuja vastaanottanut äänekoskelaismies osaa tilanteeseen. Hän uhkasi potkaista teiniä päähän ja sanoi aikovansa tappaa tämän. Samalla hän nosti jalkansa potkuasentoon.
Tilanne keskeytyi poliisin saapuessa paikalle.
OIKEUS tuomitsi kahta miestä lyöneen ja uhatuksi tulleen teinin kovimpaan rangaistukseen, 40 päiväsakkoon. Maksettavaa tuli 240 euroa.
Lisäksi teini joutuu maksamaan äänekoskelaiselle uhrilleen 400 euroa kipukorvauksia. Jyväskyläläiselle teini joutuu maksamaan rikkoutuneesta puhelimesta sata euroa ja saman verran hajonneista vaatteista. Kipukorvauksia tuli maksettavaksi 300 euroa.
Kun mukaan lasketaan todistelukustannukset, teinin kokonaislasku nousi noin 1200 euroon.
Jyväskyläläinen sai 15 päiväsakkoa mikä tiesi 210 euron laskua. Hän joutuu maksamaan puolestaan teinille 450 euroa – eli 50 euroa vähemmän kuin teini hänelle.
Päähän potkaisemisella uhanneen 21-vuotiaan tuomio oli pienin, 10 päiväsakkoa. Maksettavaa tuli 190 euroa. Lisäksi hän joutuu maksamaan teinille henkisestä kärsimyksestä 250 euroa.