Terveyskeskuksen pääurakoitsija SRV Rakennus Oy:n järjestämä tiedotustilaisuus terveyskeskuksen rakennustyömaan tämän hetkisestä tilasta keräsi vain kourallisen uteliaita kuntalaisia paikalle. SRV:ltä vastaamassa olivat viestintäjohtaja Taneli Hassisen lisäksi Keski-Suomen aluejohtaja Timo Kauppi ja projektipäällikkö Juhani Pirttimaa.
– Tämä on rakennustyömaa, jolla on 20 000 valvojaa, kertoo Hassinen ja painottaa avoimuuden periaatteita työmaan tapahtumista ja edistymisestä. Se on yksi SRV:n keskeisistä periaatteista ja tavaramerkistä. Me pyrimme avaamaan ovia mahdollisuuksien mukaan ovia kaupunkilaisille, jotta he voivat tutustua näihin hankkeisiin, eikä nosteta korkeita aitoja ympärille.
Työmaalla ollaankin edetty suunnitelmien ja aikataulun mukaan.
– Olemme aikataulusta kaksi päivää viiveessä, Pirttimaa laski.
Tänään 13. maaliskuuta on työmaalla tehty monenlaista hommaa: elementtiasennuksia, betonivalutöitä, maavaraisten lattioiden valmistelua ja valua, sisämuurauksia, maansiirto- lämpöjohto ja viemäritöitä. Puhtaanapito- ja työturvallisuustyöt ovat myös tärkeitä töitä listalla.
Työmaa on iso. Laajuustiedotkin sen kertovat: Rakennuksen bruttoala on 13 400 brm2 ja se valmistuu vuoden 2014 maaliskuussa. Kokonaiskustannus on 31 miljoonaa euroa.
Sääsuojaukseen kiinnitetään erityistä huomiota.
– Se tulee olemaan Suomen suurin yksittäinen sääsuojaus.
Timo Kauppi kertoi, että näin massiivinen työmaa työllistää valtavasti väkeä. Pytinkiä rakentaa 26 yritystä aliurakoitsijana, joita 14 on suoraan SRV:n kumppaneina.
– Yrityksistä 18 on Keski-Suomen maakunnasta ja neljä Äänekoskelta. Tällä hetkellä töissä on 85 käsiparia, joista 75 on maakunnasta ja joista 31 on äänekoskelaisia.
Hanke kiinnostaa erityisesti paikallisesti ja ollut paljon esillä mediassa. SRV kiittelee, että saa olla mukana tällaisessa hankkeessa. Terveydenhuoltopalvelut koskettavat kaikkia kuntalaisia.
– On erityisen perusteltua, että järjestimme tämän tilaisuuden, Hassinen muistuttaa.