ÄKS

Tietoisuus tilanteesta pakotti Robinsonin ottamaan roolia – ja homma toimi!

28.01.2017 11:25
Kenya Robinson.(arkistokuva)

Naisten Korisliiga
Helmi Basket – Huima 68–79 (29–44)

Tappio Helsingissä perjantai-iltana olisi kaventanut Mervi Nurmen suojattien mahdollisuuksia selviytyä pudotuspeleihin liki olemattomiksi, mutta pakkovoiton edessä Huima onnistui. Samalla katkaisi kolmen ottelun tappioputki.

Huima avasi ottelun sarjan jumbojoukkuetta terävästi ja vei avausneljänneksen nimiinsä 16–27. Myös toisella neljänneksellä vieraat olivat kuskin paikalla ja puoliajalle mentiin 15 pisteen vierasjohdossa.

Toisella puoliajalla HBA sai peliään enemmän raiteilleen etenkin 19 pistettä heittäneen Sini Mäkelän ja positiivisesti esiintyneen Selina Dockeryn johdolla, mutta Kenya Robinsonin ja Faith Randolphin otteet olivat kotijoukkueelle liikaa.

– Tiesin, että tärkeässä ottelussa tarvitsemme joukkueessa johtajaa ja otin tietoisesti sen roolin. Aloitimme vahvasti, mutta HBA tuli peliin mukaan onnistuneilla kolmen pisteen heitoilla ja hyvällä itseluottamuksella, jolloin oma puolustussuunnitelmamme ei toiminut.  Onneksi kuitenkin otimme voiton, Robinson kertoi pelin jälkeen.

– Pelasimme hyvän ottelun, mutta Robinson ja Randolph vastasivat aina toisessa päässä onnistumisiimme, myönsi puolestaan HBA-luotsi Pekka Salminen.

Nurmella oli syytä iloon, sillä voitto tarkoitti samalla sitä, että putoamisuhka pieneni oleellisesti. HBA on taulukossa nyt kolme voittoa Huimaa jäljessä. HBA:lla on tosin kaksi ottelua vähemmän pelattuna.

– Lähdimme peliin selkä seinää vasten sarjatilanteen tiedostaen. Alussa pelimme oli vapautunutta ja iloista, mutta toisella puoliajalla sorruimme HBA:n aggressiivista puolustusta vastaan liikaa yksin yrittämiseen, vaikka joukkuepelin tärkeyttä on painotettu, Nurmi pohti tapahtunutta ottelun jälkeen.

Seitsemän peliä 20:stä tällä kaudella voittanut Huima on nyt puolestaan yhden voiton päässä kuuden parhaan joukkueen pudotuspeleistä. Muita joukkueita enemmän otteluita pelanneelta Huimalta vaaditaan jatkossa vielä perjantaista paljon kovempia onnistumisia, jotta pelejä riittäisi runkosarjan jälkeenkin.

Koripalloliitto ei ole julkaissut HBA–Huima-pelin tilastoja. Sarjataulukko tässä.

 

Vastaa

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Pirjo Hakkarainen
myyntipäällikkö 040 565 0941
Marjut Parola
myyntineuvottelija 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy