ÄKS

Tuore ajokortti taskuun ja ABC:n pihaan törttöilemään

01.11.2014 16:01 (muokattu 01.11.2014 16:37)

18-vuotias äänekoskelaisnuorukainen on saanut 90 euron sakot liikenneturvallisuuden vaarantamisesta. Teini syyllistyi vaaraa aiheuttavaan ajotapaan Hirvaskankaan ABC:n parkkipaikalla.

Tuomittu luistatti kuljettamansa henkilöauton takapäätä voimakkaasti kaasuttaen. Myös ajonopeus parkkipaikalla oli kohtalaisen kova.

Rikkomus tapahtui perjantai-iltana kello 21 jälkeen. Kyydissä oli kaksi muuta henkilöä. Muita autoja tilanteeseen ei liittynyt.

Ajokorttinsa tuomittu oli saanut vain runsas kuukausi ennen rikkomuksen tekohetkeä.

Poliisi määräsi teosta 15 päiväsakkoa. Teini ei kiistänyt tekoaan.

Vastaa

  1. Masa sanoo:

    Eikö jo saada älykkyys- ja asennetestiä pakolliseksi ajoluvan hakijoille ja jonkinlaista rajaa, jonka alittaville ei lupaa myönnettäisi?
    Ajokortti ei ole kansalaisoikeus, se on lupa, joka pitää myöntää vain sellaiselle, joka asenteellisesti haluaa ja järjen puolesta kykenee kantamaan vastuun turvallisesta liikenteen harjoittamisesta.
    Tieliikennelaki on voimassa myös parkkipaikoilla.

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Pirjo Hakkarainen
myyntipäällikkö 040 565 0941
Marjut Parola
myyntineuvottelija 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy