Tuoreet tilastoluvut kertovat työttömyyden vähentyneen Äänekoskella kesän lopussa. Elokuun lopussa työttömiä työnhakijoita oli 1216, kun heinäkuun lopussa lukema oli vielä 1324.
Työttömyyden väheneminen kesän päätteeksi on normaali ilmiö koulujen alkaessa. Äänekosken työttömyysprosentti on silti yhä 13,5. Positiivista asiassa on se, että viime vuonna työttömyysprosentti oli elokuun lopussa 14,2.
Pieni negatiivinenkin näkymä tuoreeseen tietoon liittyy: vuotta aiemmin tilanne koheni heinä- ja elokuun välillä selvästi reilummin, sillä vuonna 2010 työttömyysprosentti oli heinäkuun lopussa 16,2 prosenttia, tänä vuonna 14,7 prosenttia.
Muuhun maakuntaan verrattuna työttömyysprosentin lasku on Äänekoskella keskimääräistä parempaa. Työttömyys laski heinä-elokuussa Äänekoskella 8,2 prosenttia, kun Keski-Suomen ELY-keskuksen alueella keskimääräinen pudotus oli 7,6 prosenttia.
























