Tänään maanantaina kokoontuva Uuraisten kunnanhallitus päättää pyytää Äänekosken kaupunginhallitukselta vastauksen 30.4. mennessä siitä, osallistuuko Äänekosken kaupunki yhteisen koulun rakentamishankkeeseen.
Äänekosken kaupunginhallitus päätti kokouksessaan (18.11.2013 § 375), kouluverkkotyöryhmän lausuntoon viitaten, että Äänekosken kaupunki ei sitoudu yhteisen peruskoulun rakentamiseen Hirvaskankaan alueelle.
Hirvasen uuden koulun suunnittelutyöryhmä kokoontui viime viikon tiistaina. Työryhmä päätti esittää, että vielä kerran lähetetään Äänekosken kaupunginhallitukselle kysely osallistumisesta yhteisen koulun rakentamishankkeeseen.
Tapahtui vuosi sitten:
Äänekosken kaupungin ja Uuraisten kunnan johtavia luottamushenkilöitä ja viranhaltijoita kokoontui tasan vuosi sitten Hirvasen koululle keskustelemaan Hirvasen uuden koulun rakennusprojektin jatkamisesta. Yhteiseksi tahtotilaksi todettiin, että yhteistyötä suunnittelussa tulee jatkaa. Silloin todettiin, että Äänekosken kaupunki selvittää vielä omalta osaltaan kouluverkon kehittämistä myös laajemmin oman kuntansa alueella.
Uuraisten kunnanhallituksen lista tässä.
Olikohan niin, että Äänekosken porukka ilman mitään syytä jäi pois hyvästä hankkeesta??
Kannattaisikohan ihan oikeesti harkita yhteistyön tiivistämistä Uuraisten kanssa. Luulen, ettei siitä ole mitään haittaa nyt eikä tulevaisuudessa.
Äänekosken kannattaisi miettiä nyt Hirvaskankaan aluetta kokonaisuutena, halutaanko alueen vetovoimaa kehittää uudella koululla ja asuinalueella, vai kaivetaanko Hirvimäkeen omaa kuoppaa, kirjaimellisesti.
Toivottavasti nyt osataan tehdä järkeviä päätöksiä asian suhteen kun myös Koiviston koulun tilanne on tiedossa. Halutaanko alueelle elinvoimainen asuin- ja kouluympäristö, jatketaanko alueen kehittämistä vai pudotaanko omaan kuoppaan? Vaihtoehdot on nyt otettava pöydälle.
Mielestäni Hirvimäen montun kaivaminen on viimeinen asia mitä tässä kunnassa pitää mennä tekemään. Edellisessä valtuuston kokouksessa asia tuotiin mielestäni erinomaisesti esille…alue on ostettu asuinalueeksi!
Jani Salo, PS
valtuutettu
kasvun- ja oppimisen lautakunta
KH varajäsen
Salo kirjoitti asiaa, ei asian vierestä, vaikka en olekaan puoluetoveri enkä -kaveri.
Tekisi mieleni vielä muistuttaa, että maailma muuttuu eskoseni ja maijaseni. Ennen Koivisto oli Keski-Suomen napapaikka. Viimeiset pari sataa vuotta se on ollut Jyväskylä. Harva muistaa Koiviston entistä ”suuruuden” aikaa. Miksi äänekoskelainen poliitikko tai yrittäjä on vastustanut Hirvaskankaan alueen kehittämistä ja kasvattamista?? Mielestäni Hirvaskankaan kasvaminen isommaksi ei tarkoita, että muu Äänekoski pienenisi. Muu Äänekoski pienenee joka tapauksessa, mutta sitä voisi kompensoida Hirvaskankaan kasvaminen.
Syynä irtautumiseen oli koulukyytien järjestäminen vaarallisen risteysalueen läpi Äänekosken puolelta Uuraisille. Taisi olla mielessä myös kuntaliitos ja toive saada Uurainen osaksi Äänekoskea.
Äänekosken virkamiehet ovat vastustaneet alueen kehitystä , suurempaa ruokakauppaa ei sallittu vaikka maakuntakaava sallisi alle 2000 m2 ruokakaupan . Nyt kaavassa sallitaan vain 500 m2 . Maakuntakaavaa laadittaessa tyydyttiin 20 000 m2 rakennusoikeutta ,kun sitä oli jo käytetty kaavanmukaisesti 18 500 m2 , miten sitä sitten kehität. Polttoainejakelu sallitaan pohjavesialueelle vain ABC.lle muille ei sallita. Olen sitä mieltä että Hirvaskangas kehittyisi ilman suurempia ponnistuksia , kun ei tehtäisi esteitä kaavoituksella alueen kehittymiselle. Laitettaisiin liikennejärjestelyt kuntoon tiehallinnon ohjeen mukaisesti tai Äänekosken Kaupungin tilaaman liikenneselvityksen mukaisesti , kieltämällä ABC.n ja Shellin liittymistä vasemalle kääntyminen liikennemerkein tai keskikaiteella. Toteutetaan kaavoittajan lupaama Heinolanmalli.Turvattaisiin suojatiellä kulkeminen liittymien kohdalla Uuraisten puolelle.
Ottakaa nyt arvoisat Äänekosken poliitikot ja virkamiehet koppi Uuraisten kunnan ehdotuksesta yhteisestä peruskoulun rakentamisesta Hirvaskankaan alueelle. Pohtikaapa vielä yhdessä koulun sijaintiakin. Kannattaako Koiviston ja Honkolan kouluille alkaa tehdä mitään tekohengitystä? Olisiko esim. Mustikkamäen tienoilla paikkaa vaikka kolmen koulun yhdistämiseksi? Alikulku on jo valmiina Palsanmäen kohdalla.
Heikki Flinkman