Lauantaina kuntavaalikentällä vietettiin viimeinen taisto. Kaikki näytti sujuvan hyvässä hengessä, eli sulassa sovussa. Äänekoskella vaalityötä tehtiin Citymarketin edustalla ja sisätiloissa, S-Marketin pihassa sekä demareiden vaalikahvilassa Kauppakadulla. Suolahdessa kampanjoitiin Suosikin pihassa.
Perussuomalaisten makkarateltalla saatiin kuulla, kuinka Suomessa ei asiat ole hyvin. Maahanmuutto on eilisen Tukholman iskun jälkeen taas puhuttanut. Äänekosken asioista eniten huolettaa terveydenhuolto ja nuorten asema. Syrjäytymisen ehkäisyyn ja hoitoon pitää löytyä panoksia tulevalla valtuustokaudella.
Kokoomuksen makkaragrillillä käytiin keskustelua ikäihmisten asunnoista. Huolta kannettiin siitä, kuinka vanhuksille pitäisi saada Äänekoskelle vuokra-asuntoja. On huomattu myös, se, että moni pohtii vielä äänestämään menemistä. Sote on ollut kestoaiheena.
Keskustaväki tarjosi ilmapalloja ja coca-colaa. Tulevan valtuuston ykkösaihe on pitää kuntatalous kurissa. Myös kotipalveluun olisi lisättävä paukkuja. Huolta kannettiin myös siitä, että kaupunki on alkanut kilpailla paikallisten yritysten kanssa.

Demareiden lettupannulle kertyi jonoa.
Demareiden vaalikahvilassa oli pannu kuumana ja pöytä koreana. Ovensuussa paistui vielä pitsireunainen lettu. Kampanjoinnin aikana on laitettu merkille positiivinen fiilis. Vaalikahvilan perustamista pidettiin jälleen kerran hyvänä juttuna, sillä siellä on saanut kohdata monenlaisia ihmisiä, monenlaisten asioiden kanssa. Kahvilassa on puhuttu politiikkaa ja ajankohtaisista asioista ollaan keskusteltu ja kuunneltu.

Vasemmiston makkaragrillillä oli hyvä boogie.
Vasemmistoliiton makkarat maistuivat kuunnellen arkipäiväisiä asioita. Työttömyys puhuttaa siinä missä koulutus ja päivähoitokin. Terveyspalveluiden saatavuus, toimiminen ja toimimattomuus ovat asioita, jotka aiheuttavat puhetta. Vanhustenhuolto on saatava kuntoon.

Suolahden ränsistyvä katukuva puhutti demareiden teltalla.
Suolahdessa demareiden makkaragrilliä kuumensi Suolahden näivettyminen. Suolahtelaiset ovat huolissaan palveluiden katoamisesta kuin myös yleisestä ränsistymisestä. Paikat pitää saada kuntoon, aloitetaan sitten vaikka risusavotalla raivaamalla pusikot pois.

Koodee -väki paistatteli päivää ja nautti viimeisestä vaalirutistuksesta.
Kristillisdemokraatit paistoivat myös makkaraa, jakoivat karkkeja ja pajunkissoja huomisen palmusunnuntain kunniaksi. Loppusuoralla olevaa vaalirutistus aiheuttaa iloa, vaikka KD-tiimi on ollut hyvä jossa jokainen on kantanut kortensa kekoon. Uudet innokkaat ehdokkaat saivat erityismaininnan.

Vihreät menivät edelleen hyvällä sykkeellä, vaikka maaliviiva pöllysi jo.
Vihreillä oli hyvä fiilis. Myönteistä palautetta on saatu ottaa vastaan vihreiden tekemästä politiikasta. Keskustelu on pysynyt enimmäkseen paikkakunnan asioissa, vaikka kyllä valtakunnan politiikkaakin on saatu sivuta.
Kyllä se on vaikeaa saada persuja mahtumaan kuviin, olkoon mikä tahansa punikkilehti kysymyksessä. Missä mättää?