Jäihin pudonneen retkiluistelijan henki pelastui Mustanniemen satamassa kahden valppaan miehen ansiosta sunnuntaina hieman ennen puoltapäivää. Pelastajat kuulivat keski-ikäisen miehen avunhuudot ja saivat vedettyä tämän ylös avannosta köyden avulla.
Retkiluistelija oli jäällä ison koiran kanssa. Koiran vetämänä luistelija eteni rantaa pitkin kohti laivalaituria, mutta jää petti hieman ennen määränpäätä.
Läheisen talon väki kuuli avunhuudot. Talon rouva soitti hälytyskeskukseen miehen lähtiessä laivalaituria kohden. Myös Vellamontien puolella rannalla ollut mies kuuli huudot ja lähti apuun.
Pelastamista helpotti se, että avannon reuna oli vain muutaman metrin päässä laiturin reunasta. Miehet ottivat vieressä olevan laivan kiinnitysköyden ja heittivät sen laiturilta luistelijalle. Näin miehet saivat vedettyä miehen jään päälle joutumatta itse hengenvaaraan.
– Mies ehti olla jäässä ehkä kymmenisen minuuttia, paikalle saapunut palomestari Tero Uusi-Maahi arvioi.
Äänekoskelaisen luistelijan kunto tarkistettiin ambulanssissa, minkä jälkeen mies pääsi kotiinsa. Suurikokoinen koira ei joutunut veden varaan.
Uusi-Maahi antaa tunnustusta pelastamassa olleille miehille.
– Hienoa, että on kansalaisia, jotka tarttuvat toimeen huomatessaan kanssaihmisen olevan vaarassa.
Lopputulos olisi ollut todennäköisesti kohtalokkaampi, jos luistelija olisi pudonnut jäihin jossain syrjäisemmässä paikassa – ja kauempana rannasta. Ja onnekseen luistelija pysyi pinnalla siihen saakka, kun apu saapui paikalle.
– Jään alta pelastaminen olisi ollut eri asia. Sukeltajien saaminen Jyväskylästä olisi kestänyt sen puoli tuntia, Uusi-Maahi muistuttaa.
Tarinan opetus on se, että jäät eivät parin pakkasyön jälkeen vielä kestä – ainakaan kaikkialla.
– Tässä rannassakin on virtapaikkoja. Jäätä tuossa kohdassa ei ole kuin pari senttiä.
Mustassaniemessä asuneet ovat aina tienneet: virtauksia on koko alueella ääneniemestä alaspäin, jäätä altapäin syöviä pyörteitä on joka talvi esim. Halkosaaren päässä ,vaikka jäät muuten vahvistuvatkin. Kannattaa varoa.
hienoa toimintaa! ei voi kun hattua nostaa pelastajille. Tosiaan vaarallinen paikka on ja nuo jäät ei muutenkaan välttämättä vielä kanna, saati tuommosessa paikassa. maltti on valttia ihmiset hyvät. kyllä se talvi sieltä vielä tulee.. ei se oo ennenkään jättäny tulematta.