Äänekosken kaupunginhallitus toimi sopuisasti ”kevätkauden” päätteeksi pidetyssä viimeisessä kokouksessaan maanantaina. Kaikki esityslistalla olleet asiat hyväksyttiin päätösehdotusten mukaisesti.
Kokouksessa käsiteltiin erityisesti liikenneturvallisuuteen ja kaavoitukseen liittyviä asioita. Ikuisuusaiheena esillä oli Hirvaskankaan Liikekeskus -kiinteistön rakentamattomuus. Kaupunki ei vieläkään pääse perimään rakentamisvelvollisuuden laistamisesta aiheutuvaa sopimussakon perimistä Korkeimpaan hallinto-oikeuteen tehdyn valituksen vuoksi.
Etenemässä sen sijaan ovat mm. Kotakennääntien liikenneympyrään liittyvä kaavamuutos. Samalla ilmoitusasiana käsiteltiin ELY-keskuksen lausuntoa Viiskulmasta. Nyt liikennevaloilla toimiva risteys on tätä menoa muuttumassa liikenneympyräksi.
Kh käsitteli ilmoitusasiana myös työ- ja elinkeinoministeriöltä tulleen työllisyysmäärärahoja koskevan vastauksen. Sen mukaan ministeriöllä ei ole suunnitelmia muuttaa määrärahojen käyttöperusteita ns. korvamerkittyjen määrärahojen osalta vuonna 2015. Ensi vuoden korvamerkinnöistä päätöksiä ei ole vielä tehty.
Kaupungin edustajiksi kutsuntalautakuntiin 2015 nimettiin Marke Tuominen (varalla Matti Tiusanen) ja Sirpa Martins (varalla Keijo Kainu).
Kh kokoontuu seuraavan kerran 17. elokuuta. Tarkista esityslistan yksityiskohdat tästä.
ÄKS uutisoi jo maanantai-iltana kahdesta muusta kh:n käsittelemästä asiasta. Linkit uutisiin:
Kaavakiista kantelijan eduksi – kaupunki ei noudattanut lakia
Metsä Fibren kanta: Ehdotettu uusi silta vaarantaisi turvallisuutta tehdasalueella