Demareiden Keski-Suomen piirin ylimääräinen kokous käsitteli ensi keväänä pidettävien eduskuntavaalien ehdokasvalintoja.
Äänekosken sosialidemokraattinen yhdistys ja Suolahden työväen yhdistys nimesivät Ville Kivimäen (43) ensi vuonna käytäviin eduskuntavaalieihin, mutta pidetty jäsenäänestys antoi odottaa varsinaista ehdokkuutta.
Keski-Suomen sosialidemokraatit asettavat ehdolle 14 henkilöä kevään eduskuntavaaleihin. Jäsenäänestyksellä valittiin 10 ehdokasta jaehdokaslistaa täydennetään lokakuussa neljällä henkilöllä.
Äänekoskelainen Ville Kivimäki kipusi jäsenäänestyksen neljännelle sijalle. Hän kertoo olevansa jopa yllättynyt jäsenäänestyksen tuloksesta. Suurin osa jäsenistöstä kun löytyy Jyväskylän suunnasta.
– Sain miehistä eniten ääniä ja jäin kolmanneksi tulleesta Hilma Vepsäläiselle vain kahden äänen päähän. Nyt on hyvä aloittaa vaalityö, mutta ensin pidän pienen loman, tuloksesta huojentunut Kivimäki sanoo.
Paalupaikat jäsenäänestyksessä ottivat istuvat kansanedustajat Piritta Rantanen ja Riitta Kaarisalo.
Kivimäki kertoo vaalivankkurinsa olevan jo valmiina starttiin.
– Vaalityöryhmä on jo olemassa, ja kampanjapäällikkönä on Ilkka Terimaa. Tukiryhmässä on tällä hetkellä noin 30 hengen ydinryhmä ja sitä on tarkoitus kasvattaa, Ville Kivimäki sanoi aiemmin.
Jäsenäänestys järjestettiin, koska hdokkaita tuli puolueosastoista enemmän kuin mitä voimme asettaa ehdolle.
– Niinpä tällä kertaa järjestimme jäsenvaalin ja nyt jäsenet ovat valinneet nämä kymmenen ensimmäistä ehdokasta, Jarmo Kemiläinen kertoo.
Ehdokkaiksi asetettiin äänimäärin
Rantanen Piritta
1106
Kaarisalo Riitta
1094
Vepsäläinen Hilma
771
Kivimäki Ville
769
Hämäläinen Jukka
651
Kokko Jani
609
Kautto-Koukka Leena
528
Rantanen Riikka
486
Routila Johannes
436
Meriö Saija
426
Aiheesta aiemmin:























