ÄKS

Ville Virtaharju Kipinän riveihin

14.10.2022 09:47
Päävalmentaja Joni Hautsalo toivottaa Ville Virtaharjun tervetulleeksi Kipinään.

Kipinä Basket on saanut joukkueeseensa mielenkiintoisen lisän, kun Kuopion Linkin kasvatti Ville Virtaharju (201cm) on liittynyt joukkueeseen.

 

Ville Virtaharjulla on kokemusta miesten 1 divisioonasta JBA:n ja JyWen paidoissa. Viime kaudella hän pelasi JyWessä 1B:ssä 4 ottelua ja JBA:ssa 1A:ssa 13 ottelua, joissa hän saalisti 13,2 pistettä ja 6,2 levypalloa ottelua kohden. Villeltä löytyy vyöltään myös alle 20-vuotiaiden maaotteluita 11 kappaletta.

Virtaharju tuo Kipinä Basketiin lisää pituutta sekä korinteko- ja levypallovoimaa.

– Hieno juttu, että meidän ja Villen intressit kohtasivat. Kyseessä on poikkeuksellinen suomalainen pelaaja tälle tasolle. Tämä on osoitus siitä hienosta työstä, jota joukkueen taustat tekevät. Iso kiitos siihen suuntaan, päävalmentaja Joni Hautsalo kommentoi uudesta pelaajasta.

Villen ja muun joukkueen otteita pääsee ihailemaan jo tulevana sunnuntaina, kun Kipinä Basket kohtaa Pyrintö Akatemian liikkarilla klo 17.00 alkavassa ottelussa.

Vastaa

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Pirjo Hakkarainen
myyntipäällikkö 040 565 0941
Marjut Parola
myyntineuvottelija 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy