Suolahden joulunavaus keräsi kyläläiset yhteen. Joulupukin kulkue oli yhtä pitkä kuin joulun odotus.
Parinkymmenen talkoolaisen voimin tehty kyläjuhla onnistui upeasti, päävastuun järjestelyistä vastasivat Suolahden Urho ja kyläyhdistys. Päivällä satanut märkä räntäsade väistyi, ja tilalle saatiin tunnelmallinen lumisade.
– Hyvältä näyttää, ja porukkaakin tuli mukavasti paikalle, Urhon puheenjohtaja Jouko Riihimäki iloitsee.
Lions Club Suolahti jakoi 70 litraa hernerokkaa soppatykistä. Lämmin rokka maistui kylmässä säässä varsin mainiolta.
– Kaikki meni ja vieläpä aika liukkaasti, kertoi Mika Lankinen kauhan varresta.
Joulupukki kertoi tulleensa Suolahteen yhdellä porolla.
– Matka sujui sukkelaan Korvatunturilta tänne Suolahteen, Joulupukki kertoi karamelleja jakaessaan.
Uudelta asemalta lähtenyttä Joulupukin kulkuetta johti upea, punaloiminen heppa, ja Joulupukki vilkutteli toisen hevosen vetämissä kärryissä. Kulkueeseen osallistui arviolta lähes 200 henkeä.
Maija Piitulainen lausui joulurunon ja lauluryhmä Erräät toi tervehdyksen seurakunnasta. Illan kruunasi huikean hieno ilotulitus, jonka sponsoroivat suolahtelaiset yritykset.
- Upea ilotulitus valaisi Suolahden taivaan.
- POKEn luonto- ja eräopasopiskelijat pitivät yllä makkaratulia.
- Joulupukin karkkikorista riitti jokaiselle suuta makeaksi.
- Myös Urhon puheenjohtaja Jouko Riihimäki sai pukilta karkkia.
- Maija Piitulainen lausui joulua paikalle.
- Suolahden yhtenäiskoulun kutosluokka pani myyjäispöydän punaiseksi.
- Laulukuoro Erräät toi terveiset seurakunnasta.
- MIka Lankinen tarjoili Leijona-rokkaa
- Joulupukin kulkue oli pitkä.
- Jose Piispanen (oik) Kirsi Marjo ja Tuula Kovanen opiskelevat POKElla luonto- ja eräoppaiksi. Kodassa oli tarjolla nokipannukahvia ja makkaraa.
- Suolahden kyläyhdistyksen aktiivinen sakki tarjoili glögiä ja huolehtivat liikenteenohjauksesta.