ÄKS

”Tervetuloa vaan!” – Opistolla odotellaan turvapaikanhakijoita innoissaan

22.09.2015 10:38
Keski-Suomen Opistolle ollaan parhaimmillaan perustamassa nuorten turvapaikanhakijoiden ryhmäkotia.

 

Opistolla vallitsee rehtori Hannu Salvin mukaan positiivisen odottava ja utelias tunnelma. Soraääniä ei ole opiskelijoiden tai henkilökunnan puolelta kuulunut.

– Tietenkin voi tulla kysymyksiä, kun alueelle tulee jälleen uusia kasvoja Mutta eiköhän me niistä selvitä, Salvi sanoo luottavaisena.

Tarkkaa päivämäärään nuorten turvapaikanhakijoiden saapumiselle ei ole vielä lyöty lukkoon, mutta uudet asukit saattavat muuttaa alueelle hyvinkin nopeasti. Työntekijöiden rekrytointi on vielä kesken, mikä hidastaa yksikön avaamista.

– Kokoajan tehdään töitä ja pyritään toimimaan nopeasti. Kunhan ilmoitamme, että pystymme ovet avaamaan niin aivan varmasti paikalla on nuoria jo samana iltana. Voi olla, että muutamia nuoria paikalle tulee hyvinkin nopeasti, jonka jälkeen porukka lisääntyy hiljalleen, Lastensuojelupalvelut Ankkurin toiminnanjohtaja Timo Seppä sanoo.

Salvin mukaan tiilitaloasuntolan keittiötä ollaan muokkaamassa avarammaksi turvapaikanhakijoita silmällä pitäen. Muuten tilat ovat jo valmiina vastaanottamaan lapsia ja nuoria. Myös opistolaiset ovat valmiita tutustumaan uusiin asukkaisiin.

– Opistolla on aina ollut, ja on tälläkin hetkellä paljon ihmisiä eri kulttuureista. Aina on porukkaa käynyt ja tulee käymään vastakin, niin kyllä täällä asiat sujuu. Tervetuloa vaan! Salvi toivottaa.

Vastaa

  1. Mites ne lapset? sanoo:

    Hienoa, että nyt puhutaan asioista oikeilla nimillä eli nuorista. Markkinapuheessahan puhuttiin myös lapsista, jonka tyhmempikin tajusi ettei tule pitämään paikkaansa. Nuoret eivät ole sen vähempi riski kuin aikuisetkaan miehet. Tyttöjen ja naiste turvallisuus on nyt uhattuna! Kiitos kuuluu SPR:lle, joka kävelee kuntalaisten tahdon yli!

  2. Teija sanoo:

    Minkäsikäisiä sinne opistolle nyt onkaan tulossa? Ovatko he ”sotaorpoja” vai missä muu perhe on?

  3. jussi sanoo:

    Eikö kukaan saa aisoihin näitä seurakunnan vöyhöttäjiä.Tuhoaa koko evlut, seurakunnan,

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Pirjo Hakkarainen
myyntipäällikkö 040 565 0941
Marjut Parola
myyntineuvottelija 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy