Toukokuun nuorisokisojen tulokset


ÄU:n isännöimät toukokuun nuorisokisat juostiin, hypättiin, työnnettiin  ja heitettiin tuulisessa, mutta aurinkoisessa säässä.

 

T9 40m (-0,3) 1) Emilia Vehniäinen ViitVie 7,20, 2) Veera Manner ÄänekU 7,60, 3) Sara Myllyntaus JyväskKU 7,70, 4) Eerika Hokajärvi ViitVie 8,90, 5) Iiris Elomaa LaukU 9,00.

T9 Pituus 1) Emilia Vehniäinen ViitVie 3,25, 2) Sara Myllyntaus JyväskKU 3,08, 3) Veera Manner ÄänekU 2,95, 4) Eerika Hokajärvi ViitVie 2,38.

T9 Kuula 1) Emilia Vehniäinen ViitVie 5,60, 2) Eerika Hokajärvi ViitVie 2,95, 3) Iiris Elomaa LaukU 2,90.

P9 40m (-1,6) 1) Juho Suonsaari JyväskKU 6,93, 2) Kasperi Möttönen JyväskKU 7,06, 3) Tuukka Mikkonen ÄänekU 7,14, 4) Arvi Sulkava ÄhtU 7,47, 5) Valtteri Valkola SaarijPu 7,67, 6) Rauno Sulkava ÄhtU 8,12, 7) Arttu Vuorinen ÄänekU 8,49, 8) Joona Soiluaho ÄänekU 8,57.

P9 Pituus 1) Juho Suonsaari JyväskKU 3,50, 2) Tuukka Mikkonen ÄänekU 3,48, 3) Kasperi Möttönen JyväskKU 3,43, 4) Arttu Vuorinen ÄänekU 3,21, 5) Valtteri Valkola SaarijPu 3,13, 6) Rauno Sulkava ÄhtU 3,03, 7) Arvi Sulkava ÄhtU 2,51, 8) Joona Soiluaho ÄänekU 2,45.

P9 Kuula 1) Arttu Vuorinen ÄänekU 6,52, 2) Kasperi Möttönen JyväskKU 6,48, 3) Juho Suonsaari JyväskKU 5,52, 4) Rauno Sulkava ÄhtU 4,78, 5) Joona Soiluaho ÄänekU 3,87, 6) Arvi Sulkava ÄhtU 3,52.

P11 60m 1) Joona Viitala PetäjävPe 9,50, 2) Joel Myllyntaus JyväskKU 9,54, 3) Aaro Kuorelahti JyväskKU 9,69, 4) Matias Nygrén JyväskKU 9,78, 5) Ville Kankainen ÄänekU 9,94, 6) Joona Liimatainen ÄU 11,13, 7) Miska Hokajärvi ViitVie 12,74, Arttu Rautajoki JyväskKU DNS, Onni Erkkilä JyväskKU DNS
Erä 1 (-1,3) 1) Joona Viitala PetäjävPe 9,50, 2) Aaro Kuorelahti JyväskKU 9,69, 3) Miska Hokajärvi ViitVie 12,74, Arttu Rautajoki JyväskKU DNS. Erä 2 (-1,7) 1) Joel Myllyntaus JyväskKU 9,54, 2) Matias Nygrén JyväskKU 9,78, 3) Ville Kankainen ÄänekU 9,94, 4) Joona Liimatainen ÄU 11,13, Onni Erkkilä JyväskKU DNS.

P11 Pituus 1) Joona Viitala PetäjävPe 4,14, 2) Joel Myllyntaus JyväskKU 3,94, 3) Aaro Kuorelahti JyväskKU 3,67, 4) Elia Piilonen ÄU 3,29, 5) Joona Liimatainen ÄU 2,89, 6) Miska Hokajärvi ViitVie 2,57, Onni Erkkilä JyväskKU DNS, Ville Kankainen ÄänekU DNS, Matias Nygrén JyväskKU DNS, Eemil Vehkala DNS.

P11 Kuula 1) Joona Viitala PetäjävPe 6,72, 2) Miska Hokajärvi ViitVie 5,89, Eemil Vehkala DNS, Onni Erkkilä JyväskKU DNS, Joona Liimatainen ÄU DNS.

T11 60m 1) Sofia Sauvala JyväskKU 9,28, 2) Ella Vainio SuolU 9,65, 3) Aino-Maria Valkola SaarijPu 9,66, 4) Peppi Soiluaho ÄänekU 9,75, 5) Sara Hirvilampi ÄhtU 9,78, 6) Kristina Kuokkanen SuolU 9,83, 7) Meea Oikari SaarijPu 10,02, 8) Iina Manner ÄänekU 10,14, 9) Veera Elomaa LaukU 10,52, 10) Sara Haapakoski SaarijPu 10,65, 11) Riina Kuorelahti SaarijPu 11,64, Enni Makkonen ÄänekU DNS
Erä 1 1) Aino-Maria Valkola SaarijPu 9,66, 2) Kristina Kuokkanen SuolU 9,83, 3) Meea Oikari SaarijPu 10,02, 4) Iina Manner ÄänekU 10,14, 5) Sara Haapakoski SaarijPu 10,65, 6) Riina Kuorelahti SaarijPu 11,64. Erä 2 (-1,2) 1) Sofia Sauvala JyväskKU 9,28, 2) Ella Vainio SuolU 9,65, 3) Peppi Soiluaho ÄänekU 9,75, 4) Sara Hirvilampi ÄhtU 9,78, 5) Veera Elomaa LaukU 10,52, Enni Makkonen ÄänekU DNS.

T11 Pituus 1) Sofia Sauvala JyväskKU 3,93, 2) Aino-Maria Valkola SaarijPu 3,83, 3) Kristina Kuokkanen SuolU 3,51, 4) Peppi Soiluaho ÄänekU 3,51, 5) Ella Vainio SuolU 3,47, 6) Iina Manner ÄänekU 3,47, 7) Meea Oikari SaarijPu 3,22, 8) Sara Haapakoski SaarijPu 3,13, 9) Riina Kuorelahti SaarijPu 2,94, 10) Aino Kinnunen SuolU 2,76, Enni Makkonen ÄänekU DNS.

T11 Kuula 1) Sofia Sauvala JyväskKU 6,65, 2) Aino Kinnunen SuolU 6,44, 3) Ella Vainio SuolU 6,42, 4) Peppi Soiluaho ÄänekU 6,18, 5) Meea Oikari SaarijPu 5,89, 6) Kristina Kuokkanen SuolU 5,72, 7) Iina Manner ÄänekU 5,22, 8) Aino-Maria Valkola SaarijPu 5,18, 9) Riina Kuorelahti SaarijPu 4,99, 10) Veera Elomaa LaukU 4,91, Enni Makkonen ÄänekU DNS.

T13 60m (-0,2) 1) Emma Vainio SuolU 8,65, 2) Sofia Moreno PylkönmY 8,66, 3) Lotta Perkiö SaarijPu 9,20, 4) Emmi Väänänen ÄhtU 9,22, 5) Siiri Gola ÄänekU 9,34, 6) Iita Kononen ÄänekU 9,42, 7) Eda Piilonen ÄU 10,65.

T13 Pituus 1) Emmi Väänänen ÄhtU 4,45, 2) Lotta Perkiö SaarijPu 4,42, 3) Sofia Moreno PylkönmY 4,41, 4) Emma Vainio SuolU 4,19, 5) Iita Kononen ÄänekU 3,91, 6) Eda Piilonen ÄU 2,70, Senni Haapakoski SaarijPu DNS, Piia Kalliomäki ÄänekU 5,21.

T13 Kuula 1) Emmi Väänänen ÄhtU 8,98, 2) Sofia Moreno PylkönmY 8,80, 3) Senja Norontaus SuolU 8,33, 4) Lotta Perkiö SaarijPu 8,10, 5) Minttu Järvinen KeurKi 7,75, 6) Emma Vainio SuolU 7,22, 7) Iita Kononen ÄänekU 6,21.

P13 Pituus 1) Aleksi Kinnunen SuolU 3,80, 2) Veeti Vehkala 3,35.

P13 Kuula 1) Elias Mäkinen ÄhtU 9,50, 2) Aleksi Kinnunen SuolU 7,82, 3) Veeti Vehkala 6,10, Jaakko Puro SuolU DNS.

P15 100m (-1,5) 1) Pyry Lahtinen JyväskKU 12,97.

P15 Korkeus 1) Eero Mäkinen ÄhtU 181, Otto Hirvilampi ÄhtU DNS.

P15 Keihäs 1) Paavo Puro SuolU 40,92, 2) Aleksi Kinnunen SuolU 34,38, 3) Leo-Matti Heinänen SuolU 25,81.

T15 100m 1) Netta Kallio PylkönmY 13,58, 2) Sofia Moreno PylkönmY 13,93, 3) Emilia Malinen PylkönmY 14,05, 4) Peppi Perkiö SaarijPu 14,20, 5) Vilma Honkonen JyväskKU 14,31, 6) Helmi Kiraly JyväskKU 14,56, 7) Tuuli Järvinen KeurKi 14,96, 8) Selma Seppälä JyväskKU 15,31, Helmiina Kynnäs SaarijPu DNS, Justine Hämäläinen JyväskKU DNS, Siiri Nikula KeskiUYU DNS
Erä 1 (+0,3) 1) Emilia Malinen PylkönmY 14,05, 2) Vilma Honkonen JyväskKU 14,31, Helmiina Kynnäs SaarijPu DNS, Justine Hämäläinen JyväskKU DNS, Siiri Nikula KeskiUYU DNS. Erä 2 (-0,7) 1) Netta Kallio PylkönmY 13,58, 2) Sofia Moreno PylkönmY 13,93, 3) Peppi Perkiö SaarijPu 14,20, 4) Helmi Kiraly JyväskKU 14,56, 5) Tuuli Järvinen KeurKi 14,96, 6) Selma Seppälä JyväskKU 15,31.

T15 Korkeus 1) Tuuli Järvinen KeurKi 155, 2) Vilma Honkonen JyväskKU 140, 3) Riikka Sorri PylkönmY 135, Helmiina Kynnäs SaarijPu, Emilia Malinen PylkönmY DNS.

T15 Keihäs 1) Helmiina Kynnäs SaarijPu 46,77, 2) Vilma Honkonen JyväskKU 32,05, 3) Tuuli Järvinen KeurKi 31,33, 4) Maisa Moisio KaipVi 26,30, Siiri Nikula KeskiUYU NM.

M17 100m (-1,5) 1) Lassi Hakonen PihtipTui 12,00, 2) Joonas Tikkanen PyhäjPo 12,08, 3) Thanakon Singpet LapinlVe 12,45, 4) Otto Rytkönen LapinlVe 13,06.

M17 Korkeus 1) Ehklu Htoo LapinlVe 140.

N17 100m (+1,7) 1) Tessa Moisio KaipVi 13,08, 2) Piia Kalliomäki ÄänekU 13,49, 3) Aino Pikki PihtipTui 14,08.

N17 800m 1) Emma Rainio JyväskKU 2.31,06.

N17 Korkeus 1) Tessa Moisio KaipVi 175.

N17 Keihäs 1) Tessa Moisio KaipVi 30,55.

N19 100m (+1,7) 1) Aliisa Luukkainen SavonlRie 12,74.

N19 Keihäs Inka Sinivuori JyväskKU 37,06, Heli Pynnönen HankasHa 49,90.

M19 800m 1) Veeti Lapveteläinen LapinlVe 2.24,05.

N30 100m (+1,7) 1) Anne Kivivuori 15,20.

N30 Pituus 1) Anne Kivivuori 4,57.

N30 Kuula 1) Anne Kivivuori 11,07, Inka Sinivuori JyväskKU 11,16.

N30 Keihäs 1) Anne Kivivuori 27,92.

N35 Kuula 1) Johanna Makkonen ÄänekU 8,10, 2) Hanna Parkkonen ÄänekU 7,21.

N35 Keihäs 1) Hanna Parkkonen ÄänekU 32,02.

N40 Keihäs 1) Tellervo Ahlholm JyväskKU 27,69.

M45 100m (-1,5) 1) Pessi Lyyra JyväskKU 12,71.

M45 Pituus 1) Pessi Lyyra JyväskKU 5,66.

N45 Kuula 1) Heli Lehtinen ÄänekU 8,48.

M50 Keihäs 1) Kari Peltokangas JKU 45,24.

M55 Pituus 1) Jari Jaatinen JyväskKU 5,07.

N60 Kuula 1) Merja Vuorinen JyväskKU 7,84.

N60 Keihäs 1) Merja Vuorinen JyväskKU 26,66.

 

© 2019 – Amptech Oy – Tuloslista 1.1.3.10 – 30.05.2019 16.03.35

 

Vastaa