ÄKS

30 vuoden yrittäminen kannatti – Mikkosen Pekka keilasi täydet 300 pistettä

05.01.2015 14:10
Kymmenen keilaa kaatui 12:nnen kerran, joten nyt "Lötjöstä" naurattaa (kuvankaappaus videosta).

Jos on unelma, niin sitä kohti vaan – lannistumatta. Tätä ohjenuoraa noudatti äänekoskelainen Pekka Mikkonen noin 30 vuoden ajan.

Lopulta unelma tuli toteen. Mikkonen, 53, onnistui sunnuntaina Äänekosken keilahallissa vihdoinkin heittämään täydellisen sarjan: 12 peräkkäistä kaatoa eli maksimipisteet 300. Tulos syntyi Kosken Keilaajien erikoiskisassa.

– Kyllähän siihen melkein 30 vuotta meni. Muutamien vuosien taukoja on lasten takia ollut välissä, ex-bussiyrittäjä kertoo.

Talviaikaan kahdesti viikossa keilaava Mikkonen kertoo, että lähellä on oltu kahdesti aikaisemminkin. Eli kaatoja on näissä tapauksissa tullut 11 peräkkäin.

– Molemmilla kerroilla viimeinen heitto on prakannut. Epäonnistumiset menevät jännityksen piikkiin.

PAINE OLI tietysti kova tälläkin kertaa. Lopulta Kosken Kaatajia edustavan Mikkosen taistelua seurasi koko keilahalli. Ratkaisevaan heittoon piti ottaa nyt erilainen asenne.

– Päätin ajatella ihan jotain muuta kuin keilaamista. En muista enää mitä mietin, jotain kesään liittyvää varmaan, pyöräilyä tai veneilyä, Mikkonen kertaa hetkiä ennen heittoa.

– Keilahallissa on koko ajan kova meteli, mutta ennen viimeistä heittoa kaikki kerääntyivät selkäni taakse. Oli aivan hiirenhiljaista, mikä toi erityistä jännitystä.

Kesäiset ajatukset kuitenkin kannattivat. Ränniä hiponut kierreheitto kääntyi taskuun, kaikki kymmenen keilaa kaatuivat – ja paineet purkautuivat.

– Kyllähän tämä antaa uutta pontta keilaamiseen. Usein onnistuneet kertovat, että toinen 300 on paljon helpompi heittää. Sitä ei varmaankaan tarvitse odottaa toista 30 vuotta, Mikkonen toivoo.

Julkaisu käyttäjältä Äänekoski Bowling.

Vastaa

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Pirjo Hakkarainen
myyntipäällikkö 040 565 0941
Marjut Parola
myyntineuvottelija 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy