Suolahden uimahallin 45-vuotisjuhlat alkoivat perjantaiaamuna kello 5.55 kun ensimmäiset uimarit hyppäsivät altaaseen. Uimahallilla uidaan yötä päivää sunnuntaiaamuyöhön kello kolmeen saakka.
Tämä on järjestyksessään jo neljäs maratonuinti. Ensimmäinen uitiin uimahallin 42-vuotisjuhlan kunniaksi. Perinne jatkui asiakkaiden toiveesta.
– Tänne on tänä aamuna tullut iloista väkeä. Moni on jo ovelta huutanut, että ”Kyllä tätä on ootettukin!”, Tuula Kovanen naurahtaa.
Yksi vakiasiakkaista on Satu Oravuo. Kello kymmenen aamulla hän oli vesijuossut jo 900 metriä ja meinaa vielä jatkaa suoritustaan.
– Olen juossut tähän uimahallin pohjaan puolessatoista vuodessa 40 voipakettia. Olen hurahtanut vesijuoksuun aivan täysin. Tämä on todella mukavaa ja energiatasoja nostattavaa liikuntaa. Käyn kaksi kertaa viikossa vesijuoksemassa ja kerran viikossa vesijumpalla, Oravuo kertoo.
Eikä hänen suorituksensa tähän jää. Lauantaina hän tulee uimahalliin perheensä voimin.
– Uimahallissa käynti on mukavaa koko perheen toimintaa. Tykkään Suolahden uimahallista ja sen henkilökunnasta tosi paljon. Tuula aina huutaa altaan laidalta että ”jaksaa, jaksaa”, kannustus on tärkeää, Oravuo sanoo ja kiristää vesijuoksuvyötä ja jatkaa suoritustaan.
45-tuntista katekamatonta uimareiden virtaa pyörittää koko uimahallin seitsenhenkinen henkilökunta.
– Meitä on nyt näin paljon, kun Äänekosken uimahalli on remontin alla. Suolahden uimahalli on auki seitsemänä päivänä viikossa, tänä viikonloppuna myös öisin, Kovanen kertaa.
Viime vuonna uimareita tempauksessa kävi huikeat 380.
– Aina oli asiakas altaassa. Olimme varustautuneet siihen, että aamuyön tunteina on itse hypättävä altaaseen. Se oli turhaa, sillä asiakkaat ovat ottaneet tämän tempauksen sydämenasiakseen ja tulevat ihan uimaan millä kellonlyömällä vaan, Kovanen kiittelee.
Uimahallin henkilöstö haastoi kaupungin yhdeksän toimialajohtajaa mukaan uimatalkoisiin. Alituisen lakkautusuhan alla olevaa uimahallia toivotaan säilyväksi.
– Saa nähdä moniko tulee tänä iltana kello 21 uimaan, sillä vain yksi on ilmoittanut estyneensä, Kovanen jännittää.
Nyt kaikki polskimaan! Uintimaraton alkoi perjantaiaamuna kello 6 ja päättyy sunnuntaiaamuyöllä kello kolme.
Lauantaina 31.10.
– vesijumppa aamuvirkuille kello 5.00
– myyjäiset kello 12.00 – 15.00