Äänekoskelainen, nykyään helsinkiläistynyt, Topi Porrassalmi on parhaillaan ylittämässä Atlanttia ARC-purjehduskisassa. Porrassalmi kuuluu Blue Sea Red Eyes- joukkueeseen joka torstaina johti koko kisaa.
Monster Project-alus seilaa Atlantilla suomalais-brittiläisin voimin. Valtavan aluksen kannella heiluu kymmenen suomalaista miestä ja aluksen oma brittiläinen miehistö.
Äänekoskelaiset ovat aiemminkin ottaneet osaa Atlantin yli purjehdukseen. Vuonna 2000 Topin isä Pekka Porrassalmi ja Timo Niskanen olivat veneessä.
– Sijoitusta en muista mutta perille päästiin. Näihin nykyisiin veneisiin verrattunahan me oltiin pappatunturilla reissussa, Pekka Porrassalmi naurahtaa.
Topi Porrassalmi on 32-vuotias ja veneilyharrastus on ollut mukana jo syntymästä asti, purjehdus tuli kuvioon noin kymmenen vuotta sitten. Pekka Porrassalmella oli pojalleen yksi tärkeä neuvo: Ota mukaasi Mannisen limppu. Hä? Miksi?
– Se on salainen ase. Omalla reissulla jouduttiin heittämään muiden leivät laidan yli kun menivät homeeseen, mutta Mannisen limppu maistui pitkään. Kun itsenäisyyspäivänä sai Mannisen limppua ja karhupateeta, niin sillä jaksettiin perille asti. Se oli kuin Asterixin taikajuomaa, Porrassalmi muistelee.
ARC-kisan osanottajat lähtivät matkaan 23. marraskuuta Las Palmasista Gran Canarialta ja ovat perillä Karibian St. Lucialla näillä näkymin 5. joulukuuta. Äänekoskelaisen pojan matkaa pääsee seuraamaan livenä täältä.