ÄKS

Äänekosken kulttuuri- ja liikuntajohtaja Paula Kemppainen aloitti työt

27.08.2025 15:14
Paula Kemppaisella on taustallaan monipuolinen työkokemus ja hän on valmistunut liikuntatieteiden maisteriksi Jyväskylän yliopistosta pääaineenaan liikuntahallinto ja -suunnittelu.

Paula Kemppainen on palannut perhevapailta Äänekosken kaupungin kulttuuri- ja liikuntajohtajaksi.

 

Kemppainen valittiin johtajaksi vuonna 2017, mutta jäi pian sen jälkeen perhevapaille. Nyt hän on palannut työn ääreen aivan uudella innolla.

– Alun perin ei ollut tarkoitus jäädä näin pitkäksi aikaa pois, mutta elämä vei ja tuli vähän pidempi luova tauko, Paula Kemppainen kertoo.

Paula Kemppaisella on taustallaan monipuolinen työkokemus ja hän on valmistunut liikuntatieteiden maisteriksi Jyväskylän yliopistosta pääaineenaan liikuntahallinto ja -suunnittelu. Ennen Äänekoskelle siirtymistä hän toimi pitkään ensin Etelä-Pohjanmaalla pienten kuntien vapaa-aikatoimenjohtajana sekä sitten sivistys- ja henkilöstöjohtajana. Kemppainen toimi tuolloin myös työsuojelupäällikkönä.

Kulttuurituottaja Jukka-Pekka Pohjolainen oli valittu toimeensa vähän ennen Kemppaista ja hän toimi kulttuuri- ja liikuntajohtajan sijaisena kesästä 2018 asti.

– Jupelle osuikin vs. kulttuuri- ja liikuntajohtajana työntäyteiset vuodet, kun tuli mm. korona, Ukrainan sota sekä lukuisat toimialan isot investointi- ja remonttihankkeet. Jupe on tehnyt todella ansiokasta työtä ja hän on saanut paljon kiitosta kentältä. Meidän toimialasta välittyy kaikin puolin hyvä pöhinä ja toimintaa on runsaasti eri ikäryhmille, Paula Kemppainen kiittää.

Toimialan johtajana Paula Kemppainen haluaa ottaa ensin kokonaisuuden haltuun ja vasta sitten miettiä, mitä asioita tulisi kehittää.

– Ihmiset ja järjestelmät ovat poissaoloni aikana vaihtuneet paljon, ja myös uusi lautakunta aloittaa pian työskentelyn. Johtajana olen ihmisläheinen, mutta napakka, ja ehdottomasti helposti lähestyttävä, hän kuvailee.

Paula Kemppainen näkee, että toimialalla kulttuuri ja liikunta toimivat rinnakkain, käsi kädessä. Äänekosken runsaan liikuntapaikka- ja palvelutarjonnan lisäksi kulttuurin puolelle kuuluu mm. tapahtumatuotanto, Ala-Keiteleen musiikkiopisto, kirjastot ja museot. Kulttuuri- ja liikuntajohtaja vastaa koko toimialan toiminnasta, budjetista ja työntekijöistä sekä toimii lautakunnan esittelijänä.

Äänekoskella on hyvät liikunta- ja kulttuuripalvelut ja toimitilat ovat pääosin hyväkuntoisia. Yksi isoimmista hankkeista on Suolahden uimahalliremontti, joka on parhaillaan käynnissä. Museon remonttiin Kemppainen valmisteli avustushakemusta jo vuonna 2018 ja se on nyt parhaillaan työn alla. Musiikkiopiston tiloja on mietitty jo vuosia ja vihdoin se pääsi uusiin tiloihin Koulunmäelle C-rakennukseen.

Kemppaisen työhuone löytyy Kulttuurikeskus Painotalolta.

– On ollut mukava palata takaisin työyhteisöön ja minut on otettu hyvin vastaan, Kemppainen sanoo.

Paula Kemppainen asuu perheensä kanssa Äänekoskella ja vapaa-aika kuluu pitkälti perheen kanssa. Perhevapaan aikana on ollut antoisaa seurata Äänekosken kaupungin toimintaa ja toimialan tuottamia palveluja myös kuntalaisen näkökulmasta.

Vastaa

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Pirjo Hakkarainen
myyntipäällikkö 040 565 0941
Marjut Parola
myyntineuvottelija 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy