Monet kaksimetriset koripalloilijat esittävät komeita donkkeja. On myös lyhyempiä donkkaajia, atleettisia urheilijatyyppejä.
Mutta ylivoimainen enemmistö aikuisista miehistä ei kykene koskaan lyömään palloa alaspäin 305 sentin korkeudella killuvaan koriin. Saati sitten junnuista.
On kuitenkin poikkeuksia kuten äänekoskelainen, vasta 13-vuotias Arttu Mattila. Huiman C-junnujen SM-sarjajoukkueessa pelaava Arttu ei toki ole enää mikään pikkupoika, sillä mittaa on ilman koristossuja jo 183 senttiä.
ARTUN donkit eivät ole mitään yhden käden rääpäisyjä. Palloa isketään koriin jo kahden käden voimin. Ensimmäiset ”viralliset” donkkinsa Arttu esitti sunnuntaisessa C-poikien pelissä.
Korkealle Arttu hyppäsi myös lauantaina, mutta ihan toisenlaisissa ympyröissä. Äänekosken Urheilijoita edustava Arttu on nimittäin yksi maan lupaavimpia korkeushyppääjiä.
Hallikisa Tampereella toi Artun cv:hen taas yhden Suomen ennätyksen lisää. Sisäradan SE P14-sarjassa on nyt ÄU-junnun nimissä lukemin 184. Viime kesänä Arttu hyppäsi ulkoratojen P13-sarjan SE:ksi 187.
ARTTU aloitti koriksen aivan taaperona. Korkeushypystä hän innostui isoveljensä Valtterin perässä muutama vuosi sitten – ja kehitys on ollut hurjaa.
– Jommasta kummasta lajista pitää varmaan joskus luopua. Olen menestynyt korkeushypyssä niin hyvin, että se vie varmaan voiton. Mutta ei sitä koskaan tiedä, Arttu pohtii.
Huiman C-poikia valmentava Hannu Koivunen uskoo, että Arttu voisi menestyä myös koripallossa. Hän on jo nyt joukkueensa kantava voima.
– Arttu on luonteeltaan loistava valmennettava. Fiksu kaveri, joka ei tuo turhaan itseään esille vaan tekee nöyrästi töitä. Ja nopea oppimaan hän myös on, Koivunen kehuu.
KORKEUSHYPPY vie jo nyt aikaa korikselta, joten Arttu ei ehdi kaikkiin Huiman treeneihin. SM-sarjan peleihin hän näillä näkymin pääsee kaikkiin.
– Saa nähdä, miten maajoukkuevalmentajat alkavat pommittamaan, kun he näkevät Artun pelaavan!
Ensi viikonloppuna Arttu kilpailee taas kahdesti – molemmilla kerroilla Jyväskylässä: lauantaina ÄU:n paidassa Hipposhallissa, sunnuntaina Huiman paidassa SM-sarjan avauspeleissä Vaajakosken koululla.
Katso Artun donkki tästä.
Pidempi Arttu-video Ilta-Sanomissa.