Pertti Kurikan Nimipäivät voittaa Euroviisut – tai on ainakin finaalissa. Koskelan tarinatupalaiset ovat vankasti sitä mieltä.
Koskelan Tarinatupa –niminen aikuisille kehitysvammaisille suunnattu keskusteluryhmä on kovasti suosittu, sillä ryhmiä on peräti kolme. Tarinatuvat eivät nimestään huolimatta ole ”vain” keskustelukerhoja, vaan tarjoavat virikkeellistä vapaa-ajantoimintaa. Kovin moni kansalaisopisto ei tällaista toimintaa Suomessa järjestä. Hyvä Äänekoski!
– Ohjelma räätälöidään toiveiden ja tarpeiden mukaan ja kukin osallistuu toimintaan oman toimintakyvyn mukaan. Toiminta on yhdessä tekemistä ja olemista ja tärkeänä osana on myös sosiaalinen kanssakäyminen, kertoo ryhmän vetäjä Hanna Kemiläinen.
KERHON toimintavuosi päättyi räväkästi, kun kaikki kolme ryhmää kokoontuivat
laulamaan karaokea Suopunkiin. Ensin juotiin kahvit ja ääni avattiin vaihtamalla kuulumiset.
– Tänään on tulossa mahtava keikka, tietää levyjä pyörittämään tullut Äänekosken Karaokeyhdistyksen Matti Pasanen.
TOIMITTAJA istuu pöytään, jossa selataan listoja jo keskittyneesti. Pöytäseurue on saapunut Rautionmäeltä, perhekoti Tuvannurkasta.
– Hyvä fiilis sillä laulaminen on kivaa!
Porukka on latautunut tappiinsa. Pertti Kurikan Nimipäivien innoittamana päätetään laulaa kovaa ja korkealta.
– Minä olen pelannut sählyä samassa joukkueessa euroviisuihin lähtevän basisti Sami Helteen kanssa, Jan kertoo.
Keskustelu kääntyy punk-musiikkiin. Se ei saa varauksetonta ihastusta osakseen, mutta se, että Suomea edustaa kehitysvammaiset muusikot on iso juttu.
– Minun papereissa lukee, että olen lievästi kehitysvammainen. Osaan tehdä paljon asioita diagnoosista huolimatta. Olen yrittäjäperheestä ja tottunut työntekoon. Se harmittaa, kun joskus kiusataan. Joskus kokee, että minua ei arvosteta ihmisenä. Minä elän tämän kehitysvamman kanssa, Matti kertoo.
Satu toivoo vammaisille vapautta ja oikeuksia.
– Haluaisin, että olisi oma asunto ja vapaus liikkua kaupoissa. Haluaisimme elää elämää siten, että saisimme ymmärrystä osaksemme, kehitysvammaan tuijottamatta, Satu sanoo muiden nyökytellen vieressä.
OLAVI VIRRASTA Kari Tapioon ja Souvareista Rauli Baddingiin. Siinä pöytäkunnan tarjotin kappalevalinnoista ja hajaäänet päälle.
– Pertti Kurikan Nimipäivät voittaa, vaikka en minä siitä kappaleesta niin pidäkään. Sanoma siinä on ihan hyvä. Kehitysvammaisten pitää tehdä aina niin kuin sanotaan, emmekä saa päättää omista asioistamme itse, Marko sanoo ja kiirehtii laulamaan.
KUVA: Satu, Marko, Matti L, Jan, Matti M, Veikko ja Timo valmiina kannustamaan Pertti Kurikan Nimipäivät viisuvoittoon.
aina mun pitää siivota
aina mun pitää tiskata
aina mun pitää käydä töissä
aina mun pitää käydä lääkärissä
ei saa mennä koneelle
en katsoa telkkarii
en saa edes nähdä mun kavereita
aina mun pitää olla kotona
aina mun pitää hoitaa tehtäviä
aina mun pitää syödä kunnolla
aina mun pitää juoda kunnolla
en saa syödä karkkia, juoda limua
en saa edes juoda alkoholia
aina mun pitää levätä
aina mun pitää nukkua
aina mun pitää herätä
aina mun pitää käydä suihkussa
Euroviisut 2015 Ensimmäinen Semifinaali ti 19.5. klo 22, tv2