ÄKS

C-pojat kestivät kovassa tempossa kovia virolaisiakin vastaan

11.05.2015 10:50 (muokattu 11.05.2015 12:31)
C-pojilla on aihetta tuuletuksiin. Takana on hieno kausi.

Huiman C-pojat päättivät kautensa kovatasoisen JBT-turnauksen voittoon viikonloppuna Turussa. Suorituksen arvoa korostaa se, että joukkue osallistui vuonna 2001 syntyneiden turnaukseen, vaikka enemmistö pelaajista on vuotta nuorempia.

Valmentaja Hannu Koivunen kiittelee ikäluokan SM-sarjassakin pelannutta ryhmäänsä hyvähenkiseksi ja yhtenäiseksi. Turnausvoitto oli upea kruunu mainiolle kaudelle.

Kansainvälisessä JBT-junioriturnauksessa oli mukana muun muassa kaksi joukkuetta Virosta. Joukkueissa oli mukana Viron maajoukkuepelaajia, mutta se ei huimalaisia haitannut.

– Pelasimme taktisesti todella hyvin ja tasapainoisesti koko turnauksen. Moni vastustajajoukkue yllättyi joukkueemme pelaajien henkisestä ja fyysisestä kestävyydestä pelata kovatempoisia otteluita turnauksen loppuun saakka, Koivunen kehuu pelaajistoaan.

Huiman tehokkain pelaaja oli jälleen pelikuntoon päässyt korkeushyppääjätähti Arttu Mattila 114 pisteellään.

Tulokset:
Korihait – Huima      25–70
Huima – TuNMKY  48 – 30
Huima – Tiit Soku BS, (Viro) 69 – 45

Välierä:
Huima – RaiPS 51 – 39

Loppuottelu:
Huima – TuNMKY  56 – 51

Turnauspisteet:
Kalle Koivunen  54
Kasperi Kiiski 10
Teemu Valkama 7
Veeti Jämsen 27
Aaro Åkerlund 2
Kalle Ylönen 8
Santeri Häkkinen 72
Arttu Mattila 114

Valmentaja:
Hannu Koivunen

Joukkueenjohtaja:
Kari Kiiski

Vastaa

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Pirjo Hakkarainen
myyntipäällikkö 040 565 0941
Marjut Parola
myyntineuvottelija 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy