ÄKS

Evankeliointikurssi tuotti tulosta – 20 ihmistä tuli uskoon Äänekoskella

22.01.2015 19:14
Seurakuntalainen -lehti uutisoi tammikuussa Äänekoskella järjestetystä evankeliointikurssista, jonka tuloksena jopa yli 20 äänekoskelaista tuli uskoon.

 

XEE-kurssi järjestetiin Äänekoskella vuoden 2014 syksyllä. Kurssin tarkoitus opettaa evankelioimaan, eli kertomaan Jeesuksesta.

Kurssin järjestämisen taustalla oli halu kertoa ilosanomaa. Mutta ehkä erilailla kuin ennen.
– Evankeliointi elämäntapana on jo pitkään toiminut, maailman laajuinen opetusmenetelmä kristityille ja tälläista kurssia ei ole aivan viime aikoina Äänekoskella ollut, jos koskaan. Kurssin päämäärä on opettaa kertomaan Jumalasta mahdollisimman luontevasti ja aivan arjen keskellä, eli siellä missä jokainen meistä liikkuu, tiiminvetäjä ja kurssilla opettajan toiminut äänekoskelainen Jan Oksanen

Seurakuntalainen-lehden mukaan Äänekoskella tuli yli 20 uskoon kurssiin kuuluneiden kohtaamisten seurauksena. Oksanen kuitenkin välttää numeroita.
– Itse en perusta juurikaan tilastoinneista, koska ihmiset eivät ole pelinappuloita, vaan Jumalalle rakkaita lapsia. Mutta tätä aina kysytään ja olemme siitä kiitollisia, että saimme kohdata ihmisiä hyvin eri olosuhteista ja huomasimme, että ihmisillä on halu kuulla Jumalasta, Oksanen sanoo.

Onko puheet 20:stä uskoon tulleesta siis ihan hatusta vedetty?
Hieman yli 20 ihmistä aloitti uskon tiellä kulkemisen, eli ei ole taikomalla hatusta vedetty. Ystävyysevankelioinnin idea on juurikin se, että luonnollisten kontaktien kautta olemme heihin yhteydessä jatkossakin, Oksanen kuittaa.

KURSSILLA oli mukana yhdeksän oppilasta ja viisi tiiminvetäjää. Osallistujat edustivat kolmea eri seurakuntaa: Helluntaiseurakuntaa, Elävät Kivet seurakuntaa, Vapaakirkkoa ja Luterilaista seurakuntaa. Suurin osa kurssista perustui evankeliumin jakamiseen ihmisille ihan arkisissa tilanteissa. Kurssilaiset eivät kohdanneet paljoakaan negatiivisuutta.
–Ihmiset ovat nykypäivänä kohteliaita ja vastaanottavaisia.

Oksanen kertoo osallistujienkin saaneen kurssista paljon irti.
– Kurssin jälkeen käteen jäi huikea määrä uusia ystäviä, aivan huippu lenkkikaveri, lähentyminen sukulaisten kanssa, rukousystävien tuen ymmärrys ja tietenkin tämä opetti minulle paljon lisää Jumalasta itsestään, siitä kuinka Hän näkee ihmiset.

Oksanen lupaa, että jos kiinnostusta kursseihin ilmenee, kursseja voidaan järjestää lisää.
Miksi kurssille kannattaisi lähteä?
– Miksi ei kannattaisi? Oksanen kysyy naurahtaen.

Vastaa

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Pirjo Hakkarainen
myyntipäällikkö 040 565 0941
Marjut Parola
myyntineuvottelija 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy