Reilut kaksikymmentä vuotta sitten murrosikäiset pojat kirjoittivat viskistä, kaukomaista ja rock’n’rollista. Pari heistä oli sentään jo ehtinyt kaljan makuun luvallisesti.
— Vähän naurattaa, mutta kyllä me ihmeen hyviä biisejä ollaan tehty. Nyt ei onneksi enää menee niin huonosti kuin silloin biiseissä laulettiin, miehet miettivät ennen ÄKSrockin keikkaansa.
Siihen aikaan osa bändistä joutui tanssiravintolakeikkojen jälkeen tyytymään omassa karsinassaan pepsiin tai lähtemään kävelemään, kun kaverit jäivät kaljalle.
Erään bändikisan jälkeen Gran’s Old Manin ja suositun Misty Rosen yhteiskeikat kiellettiin, kun meno villiintyi.
— Silloin nuoriso kävi paljon tapahtumissa ja keikkapaikat olivat aina pullollaan väkeä. Nyt ajat ovat erilaiset, Marko Nykänen pohti.

Tommi Wacklin tuli kesken keikan mikkiin ja esitti ”rakkauslauluja” tunteella.
Vaikka Janne ja Samuli Liekkinen, Matti Häyrinen, Marko Nykänen ja Samulin tilalle laulamaan myöhemmin siirtynyt Tommi Wacklin ovat jokainen pysyneet kiinni musiikissa, herätti vanhojen biisien kertailu paljon muistoja vuosien takaa.
— Ihmeen hyvin nää muistaa. Tulevat selkärangasta, jos sellaista vain löytyy, Wacklin heittää.
Seuraavan kerran Gran’s Old Man lupaa palata lavalle 60-vuotiaana. Siinä ajassa ainakin ehtii toipua tästä keikasta.

Oli siellä taustalla rumpalikin, Häyrisen Matti.

Tommi Wacklin (edessä vasemmalla) ryhtyi laulajaksi, kun Samuli Liekkinen (toinen oikealta) sai sähköiskun ja otti aikalisän bänditouhuista. Marko Nykänen (vas.), Matti Häyrinen ja Janne Liekkinen soittivat bändissä koko sen olemassa olon ajan.
Hei ! Ja Iso kiitos Ärmylle ja Pub Markukselle. Eihän tällaisia vetoja voisi heittää ilma teitä !! Kiitos.