Leffa, jossa pirullinen juoni. Leffa, joka on myös kertomus todella epäonnistuneesta avioliitosta. Ja leffa, jonka ikäraja (K16) osoittautuu lopulta päteväksi.
Gone Girl
HANNU LÖNNROTH: XXXX
David Fincherin ohjaama Gone girl – kiltti tyttö alkaa samalla tavoin kuin kymmenet jännityselokuvat. Nick Dunne (Ben Affleck) huomaa kauniin vaimonsa Amyn (Rosamund Pike) kadonneen pariskunnan viidennen hääpäivän aamuna. Jäljet viittaavat siihen, että Amy saattaa olla murhattu, eikä aikaakaan, kun poliisin epäilykset kohdistuvat Nickiin. Media puolestaan ristiinnaulitsee miehen, kun paljastuu, että Nick on ollut uskoton vaimolleen.
Mutta siihen yhtäläisuudet loppuvatkin. Paljastamatta mitään itse juonesta voi todeta, että yhtä paljon kuin mysteeritrilleri, Gone Girl on kertomus todella epäonnistuneesta avioliitosta. Elokuva on hyvin ohjattua, henkisesti pahoinvoivaa, kieroutunutta ja muodoltaan kuitenkin kontrolloitua.
Ben Affleck on hieman eksyksissä olevana aviomiehenä loistava ja Rosamund Pike tekee elämänsä roolin salaperäisen Amyn roolissa. Miinuspuolelle jää kerronnan hienoinen hitaus. Lähes kaksi ja puolituntisena Gone Girl on selvästi ylipitkä. Etenkin elokuvan keskivaiheilla tarinassa on tyhjäkäyntiä, jota tiivistämällä lopputuloksesta olisi tullut todellinen loistosuoritus.
MATTI PASANEN: XXX
Gillian Flynnin saman nimiseen romaaniin perustuva jännitysdraama. Avioliitossa pitää tietysti olla hiukan jännitystä, mutta liika on siinäkin liikaa. Tässä 2½ tuntia kestävässä jännärissä on kyllä järisyttäviä käänteitä ihan kylliksi. Suorastaan pirullinen juoni kyllä koukuttaa ihan kivasti.
KINOMIKKO / MARKO NYKÄNEN: XXX
Alussa vahvasti Twin Peaks –hengellä kulkeva elokuva ja siirtyen lopussa hieman Basic Instinct -tunnelmaan. Ehkäpä turhan pitkähkö leffa, muuten ok. Elokuvan ikäraja K16, mikä tuntui hieman liioitetulta, kunnes lopussa niitattiin tällekin arviolle faktat pöytään. Elokuvissa kun on opittu veistä käyttämään muuhuunkin kuin Mannisen ruisleivän leikkaamiseen.