Poliisin stop-merkki sai moottoripyörällä liikenteessä olleen 16-vuotiaan suolahtelaispojan tekemään ratkaisun – joka oli tyystin väärä ja vieläpä hengenvaarallinen.
Teinipojan tekoset päätyivät käsiteltäviksi Keski-Suomen käräjäoikeuteen. Tuomiot annettiin syytteiden mukaan: törkeä liikenneturvallisuuden vaarantaminen, kulkuneuvon kuljettaminen oikeudetta ja ajoneuvorikkomus.
Poika syyllistyi rikoksiin 15. joulukuuta keskellä arkista tiistai-iltapäivää. Tapahtumasarja käynnistyi, kun poliisi näytti pojalle pysähtymismerkkiä Suolahden keskustassa.
Mutta poikapa ei pysähtynyt. Merkin huomattuaan hän lähti ajamaan poliisia karkuun. Pojan nopeudeksi mitattiin neljänkympin alueella 80 kilometriä tunnissa.
Kun poika kääntyi Kisakadulle, aiheutui hengenvaarallinen tilanne, sillä risteyksessä ollut jalankulkija joutui väistämään moottoripyörää välttääksen törmäyksen.
PAKOMATKA jatkui Sumiaistentielle, jossa poika ohitteli vaarallisesti edellä olevia ajoneuvoja. Poika ajoi keskiviivan tuntumassa, vaikka vastaan tuli täysperävaunuyhdistelmä.
Lopulta poika kääntyi Sairaalakadulle, jossa hän ymmärsi luopua paostaan.
Teon vaarallisuutta lisäsi se, että liikennettä oli tapahtuma-aikaan paljon. Pojalla ei ollut moottoripyörän kuljettamiseen ajo-oikeutta. Lisäksi pyörä oli käyttökiellossa ensirekisteröimättömyyden vuoksi.
Oikeus määräsi pojan rangaistukseksi 45 päiväsakkoa. Maksettavaa tuli 270 euroa. Ajokiellossa poika on toukokuun loppuun saakka.