ÄKS sukeltaa joulukalenterissaan kasaan Kotiseudun Joulu -lehtiä.
Kotiseudun Joulu -lehdet ovat Vanhan Äänekosken kotiseutuyhdistyksen julkaisuja. Ne kertovat kaukaisista ajoista, kuin parhaimmatkin valokuva-albumit.
Vuoden 1968 lehdessä tavataan Suopellonmäen patriarkka, Hannes Häyrinen ja tutkaillaan myös Jyväskylä–Suolahti radan alkua.
ÄKS poimi kuitenkin jouluaaton kunniaksi tarinan joulun ilosta lapsen silmin. Jouluhan on lasten juhlaa, sen tiesi jo Aarne Wessman.
”Joulun odotus oli lapsena tosi jännittävää. Useana iltanan painuivat veljessarjamme pienet nenät akkunaruutua vasten. Silmät pyöreinä tuijotettiin ulos talvi-illan hämärään. Oltiin varmoja siitä, että joulutontut liikkuivat salaperäisillä asioillaan kartanolla. Tuontuostakin siirrettiin akkunavehoa syrjään ja tirkisteltiin pihamaalle, jospa hyvinkin, vaikkapa vain vilahdukselta näkisi jonkun hiippalakin hiipivän joko halkopinon tai makasiinin vaiheilla.
Joulu oli silloin satumaahan matkaamista. Kun kynttilät sytytettiin ei sen juhlavampaa, ei sen onnentuntuisempaa hetkeä lapsen herkkä mieli voi kokea eikä evääksi elämänsä taipaleelle tallettaa, kuinka minkä lapsuuskodista on joulumuistoina kerran lahjaksi saanut. ”