Esityskappaleemme ”Joulumuistoja” toi luonnollisesti mieleen omat lapsuudenjoulut Suolahdessa, niin kotona äidin kanssa vietetyt, kuin mummin luona Puistokadulla isommalla porukalla juhlitutkin.
Näistä jouluista otettuja kuvia kokosinkin nyt sitten kappaleen taustalle. Hyvin muistuu mieleen miten aina serkkupojan kanssa kurkittiin ikkunasta, että millaisella kulkupelillä pukki tänä vuonna mahtaa saapuakaan. Pukki oli aina jostain syystä tuonut lahjat etukäteen mummin vaatehuoneeseen, ja kävi sitten aattona vain jakamassa ne. Tuota pakettikasaahan olikin sitten mahdoton vastustaa jouluaaton jännityksessä, pitihän sitä käydä aina vähän urkkimassa.
Kuten laulun lopussakin, niin on itselläkin juuri se aika elämässä kun luodaan vuorostaan omalle lapselle niitä kallisarvoisia joulumuistoja. Hienoa aikaa!
säv./san. Ninni Poijärvi
Maria Vesamäki: laulu
Minna Torppa: piano



























