ÄKS

Kännissä Suolahden keskustassa kaahannut selvisi ehdollisella ja pikkusakoilla

13.10.2014 13:06

Noin 30-vuotias äänekoskelaismies on tuomittu Keski-Suomen käräjillä vankeuteen törkeästä rattijuopumuksesta ja törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta. Mies sai teoistaan 80 päivää ehdollista vankeutta.

Lisäksi mies joutuu maksamaan oheissakkoa 40 päiväsakon verran. Maksettavaa tuli 240 euroa.

Kymmenen kuukauden ajokieltokin määrättiin ehdollisena, joten mies voi jatkaa autoiluaan vapaasti.

Rikos tapahtui sunnuntai-iltana 27. heinäkuuta Suolahden keskustassa. Mies kuljetti henkilöautoa Asemakadulla ja Keiteleentiellä noin 80–85 kilometrin tuntinopeutta, vaikka suuressa osassa aluetta maksiminopeus on 40 km/t.

Syyttäjä katsoi miehen ajaneen vähintään satasta, mutta oikeuden mukaan noin suuresta nopeudesta ei löytynyt todisteita. Erityistä vaaraa teosta aiheutui muun muassa siksi, että Keiteleentiellä on runsaasti suojateitä ja liittymiä. Lisäksi pihojen sisäänajot ovat aivan tiessä kiinni.

Kun mies pysäytettiin, paljastui, että mies oli nauttinut runsaasti alkoholia. Viinaa oli veressä 2,07 promillea. Mies myönsi tekonsa.

 

Vastaa

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Pirjo Hakkarainen
myyntipäällikkö 040 565 0941
Marjut Parola
myyntineuvottelija 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy