Hyvänmielen ja reilunpelin jalkapallospektaakkeli Lose the Shoes pelataan kesäkuun lopussa Äänekosken rantapuistossa. Tapahtuma järjestetään viidettä kesää.
Rantapuiston remontti sai järjestäjän Jasu Rossin hetkeksi pelkäämään tapahtuman puolesta, mutta onneksi kaivurin reitti ei yllä kentille asti.
Ilmoittautumiset kengättömään puistojalkapalloturnaukseen käynnistyivät siis suunnitellusti tiistaina 6. toukokuuta. Ensimmäiset pelipaikat varattiin välittömästi vain muutama paikka on enää jäljellä.
Kaava on tuttu aiemmilta vuosilta: Kymmenen joukkuetta pelaa neljä vastaan neljä -kokoonpanoilla ensin finaalipaikoista, ja lopulta kolme parasta palkitaan päivän onnistujina. Mukana on dj ja paikallista live-esiintymistä.
– Mikään ei ole siis vuosien aikana muuttunut. Miksi korjata, jos ei ole vikaa? Turnauksen ilmapiiri on aina rento, ja ihmiset tulevat rantaan istumaan ja nauttimaan kesästä. Joskus palaset vain loksahtavat kohdilleen, Rossi toteaa tyytyväisenä.
Alunperin Lose the Shoes syntyi tekijöidänsä halusta elävöittää rantaa ja luoda paikkakunnalle jotain uutta ja erilaista. Tavoitteessa ollaan onnistuttu, sillä tapahtuma on kasvattanut suosiotaan vuosi vuodelta.
Kengätön puistojalkapalloturnaus Lose the Shoes lauantaina 27. kesäkuuta kello 11 alkaen Äänekosken rantapuistossa. Vapaa pääsy!
Joukkueiden ilmoittautumiset ja lisätiedot jasu.rossi@gmail.com, p. 040 5363697, osallistumismaksu.