ÄKS

Kohtaamisia eli Elämää Lähi-Idässä 1966-1968

05.02.2013 11:51

”Olen lähtöisin pääkaupunkiseudulta, asunut useaan otteeseen myöskin eri puolilla Keski-Suomea ja viimeiset kahdeksan vuotta Ääneseudulla Suolahdessa. Vaikka olen kirjapainoalan ammattilainen, valokuvaaminen on ollut olennainen osa elämääni. Niinpä kamera on kulkenut matkassani pikkupojasta lähtien eli kuutisenkymmentä vuotta.

Jostakin syystä sekä luonnon ihmeellisen maailman, että tavallisten ihmisten arkisen elämän kohtaaminen on sytyttänyt minut painamaan kamerani laukaisinta milloin missäkin päin maata ja maailmaa. Joskus hyvinkin haastavissa olosuhteissa. Mustavalkonegatiivi- diapositiivi- ja videonauhani sisältävät osittain ainutlaatuistakin aineistoa mm. arktisen Siperian äärioloista, Länsi-Afrikasta Kongojoelta, Itä-Afrikan ja Lähi-Idän maista. Suomen ihastuttavaa luontoa ja ihmisiä tietenkään unohtamatta.

Valokuvanäyttelyni ei ole siloteltu kuvamatka turistinähtävyyksien äärelle. Karheiden ja samalla omalla tavallaan puhuttelevien, jopa kauniiden kuvien avulla pyrin välittämään katsojalle ripauksen siitä elämästä jota sain itse kokea, nähdä ja kohdata seitsemänsadan päivän aikana ollessani Lähi-Idässä kriisien keskellä ?hulluina vuosina? 1966-1968.

Kuudenpäivän sodan taistelujen tauottua oli Lähi-Itään syntynyt uusi toiveikkuuden ilmapiiri ja näytti siltä, että kestävän rauhan unelma olisi vihdoinkin mahdollista toteutua entisten verivihollisten kesken. Valtioiden rajoja oli tosin muuteltu, mutta siitä huolimatta arabit ja juutalaiset kohtasivat toisensa turuilla ja toreilla ystävän kättä lyöden tietoisena siitä että ?Aabrahamin jälkeläisiä olemme molemmat?. Tällaisen muutoksen todistajana sain olla. Sitävastoin Kyproksella sotilasvalokuvaajana toimiessani sain havaita, että turkkilaisen ja kreikkalaisen kansanosan keskinäinen vihanpito oli syvää ja hyytävää. Ilman YK:n rauhanturvaajien läsnäoloa verilöylyt olisivat seuranneet toisiaan. Myöskin arabien ja israelilaisten välinen rauhantila paloi poroksi muutaman rauhallisen vuoden jälkeen. Häviäjiä ovat ollet kaikki osapuolet.

Tarkoitukseni on että esille tuomani valokuvat ovat kunnianosoitus erityisesti sitä avutonta kansanosaa kohtaan, joka valtioiden välisissä kriiseissä ja kansojen sisäisissä konflikteissa joutuu aina katkerimman taakan kantajaksi. Kohtaamaan mittaamattoman surun, kaikkensa menettämisen kivun sekä tuskalliset pelon ja epävarmuuden ajatukset siitä, mitä kaikkea pelottavaa tulevaisuus kenties toisi tullessaan. He ovat todellisia sodan, rauhan ja arjen sankareita. Aina he nousevat kuin tuhkaläjästä kamppailemaan paremman huomisen puolesta. Tarkoitan naisia. He ylläpitävät elämää. Tarkoitan lapsia. He ovat kansojen tulevaisuus. Tarkoitan vanhuksia. Heidän hallussaan on elämän kokemus ja viisaus.

Tervetuloa tutustumaan valokuvanäyttelyyni. Toivon että yllätyt tavalla tai toisella ja että saat uudenlaista pohdiskeltavaa.”

Pekka Silvennoinen

KOHTAAMISIA ? Elämää Lähi-Idässä 1966-1968

Pekka Silvennoisen valokuvanäyttely
Äänekosken kaupunginkirjaston Hoikkassali (Wessmanninkatu 2, 44100 Äänekoski)
Avoinna 6.?28.2.2013, ma?ke 12?19, to?pe 12?16.
Vapaa pääsy – Tervetuloa!

Vastaa

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Pirjo Hakkarainen
myyntipäällikkö 040 565 0941
Marjut Parola
myyntineuvottelija 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy