ÄKS

Kulta, mennäänkö naimisiin?

12.12.2012 13:39


Tänään on viimeinen mahdollisuus piiiitkään aikaan mennä naimisiin päivänä, jonka päivämäärässä on vain yhtä lukua; 12.12.12. Pitäisi jäädä ainakin muistiin! Me mennään naimisiin -häätapahtumassa saa mennä naimisiin vaikka lähes ex tempore. Häävalmisteluiksi riittää nimittäin se, että pari tulee kirkkoon ja avioliiton esteiden tutkinta on tehty. Kaikki muu hoituukin helposti paikan päällä.

Parit vihitään saapumisjärjestyksessä ja seurakunta tarjoaa kakkukahvit hääpareille ja heidän vierailleen. Tapahtuma alkaa kello 18 Konginkankaan kirkossa. Ilmoittautua voi kello 20.30 saakka ja yksi vihkiminen kestää noin parikymmentä minuuttia. Paikalla on pappi ja kanttori, joiden kanssa käydään lyhyt keskustelu vihkiparin toiveista. Vihkimisessä on oltava kaksi todistajaa, mutta seurakunnan työntekijät voivat tarvittaessa toimia todistajina.

Avioliiton esteiden tulkinnan voi tehdä oman seurakunnan kirkkoherranvirastossa tai maistraatissa ja todistus on oltava mukana, ellei tutkinta ole suoritettu Äänekosken seurakunnassa.

Vastaa

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Pirjo Hakkarainen
myyntipäällikkö 040 565 0941
Marjut Parola
myyntineuvottelija 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy