ÄKS

Kulttuurin elämäntyöpalkinto valokuvaaja Olavi Porrille – Vuoden 2024 kulttuuripalkinto Veeti Tarvaiselle

13.03.2025 19:45
Olavi Porri on monen valokuvakirjan tekijä ja ennenkaikkea hänet tunnetaan Suomi-Finland -maisemajulisteista.

Elämäntyöpalkinto annetaan äänekoskelaiselle henkilölle, joka on edistänyt äänekoskelaista kulttuuritoimintaa vuosikymmenten ajan. Palkinnon voi saada vain yhden kerran. Kaikkien aikojen ensimmäisen Kultuurin elmäntyöpalkinnon sai valokuvaaja Olavi Porri. Vuoden 2024 kulttuuripalkinnon sai Veeti Tarvainen. 

 

Kulttuuri- ja liikuntalautakunta on pyytänyt sähköisellä lomakkeella kuntalaisilta ehdotuksia Kulttuurin elämäntyöpalkinnon saajaksi 31.12.2024 mennessä. Palkitsemisehdotuksia tuli yksi nimi, Olavi Porri, jonka kulttuuri- ja liikuntalautakunta valitsi huomion saajaksi.

Olavi Porri  on kansainvälisesti monilla eri palkinnoilla ja tunnustuksilla huomioitu maineikas valokuvaaja. Porri on mm. taltioinut kotiseutunsa Äänekosken ja lähialueiden historiaa suurella ammattitaidolla eri elämänaloilta.

Porri kiitti kaupunkia huomiosta ja muisteli lapsuuttaan Äänekoskella. Hän oli sotalapsena Ruotsissa ja palasi Äänekoskelle neljän vuoden päästä täysin ummikkona.

– Olen kiitollinen, että minut on arvioitu palkinnon arvoiseksi. Kiitän kaikkia jotka ovat näin päättäneet. Minä kiitän Huiman jalkapalloporukkaa, jotka ottivat minut, kielitaidottoman lapsen porukkaansa vieden minua eteenpäin koko nuoruuden ajan. Ilman sitä ympärillä olevaa joukkoa olisin joutunut hukkateille. Arvostan suuresti ystäviä Huimassa. Jokaisen nuoren pitää saada ystäviä ja tukea ympärilleen, vaikka nuorilla on tuhat vaikeutta, pitää uskoa itseensä ja tehdä niitä hommia mikä kiinnostaa, Olavi Porri kiitteli.

Kulttuuri- ja liikuntalautakunta valitsi vuoden 2024 kulttuuripalkinnon saajaksi Veeti Tarvaisen. Palkintosumma on 500 euroa.

– Veeti on 15-vuotias harmonikansoittaja, joka on esiintynyt koko soittouransa ajan aluksi perhejuhlissa ja sitten eri yhdistysten tapahtumissa. Veeti on kilpaillut harmonikkakisoissa ja voitti viime kesänä Suomen Pelimannimestaruuden sarjassaan. Vuoden 2024 kohokohta oli syksyllä tehty oma ensilevy. Veeti on pidetty ja kysytty soittaja alueellamme ja on tuonut paikallista musiikkiopetusta tunnetuksi niin soittokeikoillaan, kisamatkoillaan ja lehtijutuissaan, lautakunta kirjasi.

Onnea Veeti ja Olavi! 

Veeti Tarvainen soitti sukkelan Pietro Frosinin Jolly Caballero -kappaleen.

Vastaa

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Pirjo Hakkarainen
myyntipäällikkö 040 565 0941
Marjut Parola
myyntineuvottelija 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy