Paikalliset perussuomalaiset antoi Marke Tuomiselle potkut – Äänekosken paikallisyhdistys eväsi Tuomiselta ehdokkuuden.
Äänekosken Perussuomalaisten ääniharava, Marke Tuominen, ei mahtunut ryhmänsä listalle. Tuominen on asiasta luonnollisesti harmissaan, sillä hän ei tiedä miksi joutui ryhmästään ulos.
– Perussuomalaiset on nyt sitten jätetty, kun minulle annettiin kenkää paikallisyhdistyksestä. En kuulemma kelpaa paikallisesti heidän ehdokkaakseen, Tuominen ihmettelee.
Tuominen on ollut Perussuomalaisissa 23 vuoden ajan. Hän pohtii, saako nyt kenkää myös puolueesta. Tuominen istuu yhä Perussuomalaisten naisten kattojärjetön hallituksessa.
– Vahvat naiset heitetään ulos. Tämä näkyy varmasti vaalituloksessa, mutta se on heidän asiansa, Tuominen sanoo.
Nyt Tuominen lähtee ehdolle Maltillisten kanssa.
– Jos minut erotetaan, niin syy täytyy löytyä. Minulla ei muistutuksia huomautuksia tai en ole tehnyt puoleen tai paikallisyhdistyksen vastaista työtä. Pidän kummallisena, että minut valittiin piiriyhdistyksessä aluevaaliehdokkaaksi. Siellä istuu samat henkilöt päättämässä kuin Äänekoskella, eikä siellä edes äänestetty ehdokkuuteni puolesta. Mielestäni tässä on melkoisen suuri eturistiriita. Nyt pelataan rumaa peliä. Tuominen sanoo.
Tuominen on ollut ryhmänsä ääniharava jo pitkään ja varsin aloitteellinen valtuutettu.
– Minulle on sanottu ”että paskat pitää siivota pöydältä pois”. On ollut varsin raskas valtuustokausi. Järjestösihteeri on joutunut käymään yhdistyksen kokouksessa muistuttamassa, että loukkaava kielenkäyttö on sopimatonta. En ole käyttänyt koskaan loukkaavaa kieltä, mutta se on eri asia, että on eri mieltä. Minulla ei ole mitään salattavaa, ja haluan, että mätäpaiseet puhkaistaan. Kuinka voi yhteisiä asioita hoitaa, jos omassa ryhmässä ei tulla toimeen. Olen kuitenkin iloinen siitä, että olen saanut puolueelta tukea aina – toisin kuin paikallisyhdistyksessä.
Tuominen halusi lähteä vielä ehdolle vaikuttamaan tuulivoima-asioihin.
– Haluaisin jatkaa vielä luottamustoimia, mutta jos ei anneta tehdä, niin täytyy lähteä etsimään uutta kotia. Loikkari minä en ole. Minut heitettiin ulos. Ja kaivan esiin syyn, miksi minulle näin tehtiin, mennään sitten vaikka lakitupaan, Tuominen huokaa.
Tuominen uskoo, että nämä ovat nyt viimeset vaalit, johon hän osallistuu. Hän kertoo olevan harmissaan, että poliittinen ura saa tällaisen päätöksen.
– Haluan, että perussuomalaisilla menee hyvin, kenttä on jakautunut hallitusvastuun myötä.
Joni Kotilainen sanoo, ettei halua puida asiaa enempää.
– Tilanne on valitettava, eikä meillä olisi vaaliasiamiehen papereita, jos jotain pahaa olisi tehty, Kotilainen sanoo ja toivottaa Tuomiselle kaikkea hyvää.