ÄKS

Mielipide: Äänekosken vaalitaistosta

06.04.2025 14:41

Ei koskaan aiemmin maan hallituksen säästötoimet ole kohdistuneet näin voimakkaasti kuntalaisten palveluihin. Erityisesti kaikkein heikommassa asemassa olevien palveluista leikkaaminen on suututtanut. Näin hallitus on tehnyt kunnallis- ja aluevaaleista näiltä osin myös hallituksen kannatusta mittaavan vaalin. Siksi vihreiden solmima vaaliliitto kokoomuksen ja kd:n kanssa on koettavissa tueksi hallitukselle. 

 Useisiin ehdokkaisiin on iskenyt paha kirjoitusripuli, mutta on kirjoitettu lähinnä ympäripyöreitä itsestään selvyyksiä konkretiaa kaihtaen. Opetusryhmien rajaaminen 20:een ja investointien supistaminen ovat ainoat konkreettiset, jotka olen havainnut. Tosin en ole jaksanut lukea läheskään kaikkea. 

Investointien minimoinnilla ja ko. henkilöstön lomautuksilla tai/ja vähentämisellä rahoitettaisi ryhmäkokojen pienennykset jo ensi lukuvuoden alusta.                                                                              Olisi ollut mielenkiintoista, jos joku olisi uskaltanut mainita vaalikauden tavoitteeksi vähentää velkaa edes 500 eurolla/asukas. Myös veroprosentin laskeminen väh. 9,2:een olisi sopiva haaste vaalikaudelle vetovoiman takia, kuten lukion nosto maakunnan keskikastiin. 

Nimimerkki: Maken serkku 

Vastaa

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Pirjo Hakkarainen
myyntipäällikkö 040 565 0941
Marjut Parola
myyntineuvottelija 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy