Par`aikaa työstetään säästöohjelmaa kaupungin talouden tervehdyttämiseksi. Valtiontalouden vuosikausia kestävät säästöt tulevat pienentämään valtionosuuksia lisäten Äänekoskenkin säästöpaineita hamaan tulevaisuuteen. Mikäli aiomme turvata tarpeelliset palvelut esim. investointeihin on suhtauduttava erittäin kriittisesti.
Äänekoski on kaavoittanut rantoja houkutellakseen uusia asukkaita. Veronmaksajien olisi hyvä tietää, millaiset ovat tulokset, ja millaisilla kustannuksilla ne on saatu.
Siinäpä haaste vaikka tarkastuslautakunnalle.
Ennen uusien rantakaavojen laatimisen aloittamista tai vahvistamista olisi selvitettävä rakentamisen järkevyys taloudellisestikin. Ainakaan viime aikoina esillä olleen Ääneniemen koillisrannan kohdalla näin ei ole tehty. Alueen rakentaminen on torpattu aiemmin liian kalliina toteuttaa sekä niin luontoarvoille kuin maisemallekin haitallisena.
Nyt yritetään eri kaavamuutoksilla saada hyväksyttäväksi Koillisrannasta Abrahaminranta-Hernevalkama -alueen rakentaminen, vaikka aiemmat perusteet jättää alue rakentamatta pätevät edelleen. Edelleen kunnallistekniikan rakentaminen joudutaan tekemään räjäyttämällä kallioon. Ja mistä löytyisivät ne varakkaat, jotka olisivat valmiita maksamaan kalliisti tonteista, joille aurinko paistaisi vain varhain aamulla? Rantatonttien houkuttelevuutta vähentää myös kallis rakentaminen kallioiseen maastoon sekä ylisuurista tonteista (noin 3500 m2-5500 m2) vuosittaisen kiinteistöveron maksaminen. Kaavoitettuja uusia kuivan maan tontteja ei myöskään tarvita, niitä on jo ennestään myymättä aivan kaava-alueen läheisyydessäkin.
On aika tunnustaa alueen sopimattomuus rakentamiseen: kumottava voimassa oleva kaava sekä keskeytettävä vireillä olevan kaavamuutoksen työstäminen ja kaavoitettava arvokas alue rantoineen asukkaiden hyvinvointia edistäväksi lähimetsäksi. Alue on kaupungin omistama, joten ratkaisu ei maksaisi mitään ja kaupunki säästäisi suuren summan.
Pentti Salminen




















