Orbis de Ignis on melko tuore jyväskyläläinen yhtye, jonka juuret ovat syvällä äänekoskelaisessa metalliskenessä.
Nelihenkisen kokoonpanon soitossa kuuluu yli 30 vuoden kokemus, ja musiikissa kuuluu kaikuja blackista, progesta, doomista, goottivaikutteista sekä kaikesta synkästä ja raskaasta. Yhtyeen perusti vuonna 2023 rumpali Pasi Pasanen, joka tunnetaan aiemmista yhtyeistään kuten Swallow the Sun, Sons of Aeon ja Red Eleven. Pasanen piti taukoa bändihommista ja uutta musiikkia alkoi syntymään.
Hän päätti ottaa yhteyttä Tomi Kankaiseen, vanhaan soittokaveriin yli kolmenkymmenen vuoden takaa. Pasanen kysyi kiinnostaisiko bändihommat. Kankainen vastasi että ei kiinnosta, mutta kerro nyt kuitenkin asiasi.
Asia oli painava, joten Kankaisen vastustus alkoi vähitellen murentua. Lopullinen niitti tuli kun mukaan porukkaan saatiin kaksi kovan luokan tekijää. Kitaristi Mika Ohtokallion soittohistoriasta löytyy muun muassa black metallia soittanut Alghazanth ja laulaja Markus Pirkkalaisen ääntä voi kuulla niin doomin (Fimir, Sarajah) kuin punkin (Sisäilmaongelma) ja monen muun bändin keulilta.
Orbis de Ignisin debyyttisingle “Golden Snake” julkaistiin vuonna 2024, ja täyspitkä esikoislevy “Ancestral Strides” ilmestyy juuri tänään 12.12.2025. Levy on saatavilla niin CD:nä kuin digitaalisenakin versiona.


























