Kirkkovaltuusto päätti nostaa viimeisen leposijan maksuja vuoden alusta.
Arkkuhautasija 50 vuodeksi maksaa vuoden alusta paikkakuntalaiselle 170 euroa, kun se aiemmin on ollut 145 euroa. Muistolehdon tai sirottelualueen hinta nousi viidellä eurolla, ja on nyt 40 euroa. Talousjohtaja Heikki Hintikka kuvasi korotuksia hyvin maltillisiksi.
– Meillä on aina ollut keskivertoa pienemmät maksut, ja pientä korotusvaraakin on, Hintikka toteaa.
Korotusten taustalla on se, että hautauskustannuksen pyritään kattamaan maksutuotoilla ja yhteisöveroilla. Ja ensi vuoden alussa, yhteisöveron poistuessa, valtionosuuksilla. Tämän lakimuutoksen johdosta seurakunnan tulot vähenevät noin 100 000 euroa, jota hautasijamaksujen nostamisella yritetään kattaa.
Hautasijasta, hautaamisesta ja hautausmaan ylläpidosta aiheutui vuonna 2014 seurakunnalle ulkoisia kuluja haudattua vainajaa kohti noin 1 537 euroa ja kaikki kulut mukaan lukien noin 2 632 euroa. Yhteisöveron osuus vainajaa kohti oli noin 1 889 euroa.
Äänekosken seurakuntaan kuuluvilla viidellä hautausmaalla hautauksia on viime vuonna ollut noin 259, joista 73 prosenttia on ollut oman seurakuntaan kuuluvia.
Kirkkovaltuusto hyväksyi maksukorotukset kokouksessaan yksimielisesti.