Tässä ovat Annika, Philson, Mari ja Linda. Neljä nuorta taitelijanalkua käsissään omakuvat. Annika halusi omasta nukestaan muinaistyyppisen, Philson taas halusi värikästä intialaisuutta omaansa. Mari halusi tehdä mahdollisimman ihmismäisen ilman sen kummampia suunnitelmia, Linda halusi värejä.
Nämä ja monta muuta työtä ovat esillä Kukkulan kuvataidekoulun kevätnäyttelyssä. Ja sieltä muuten löytyy ihan kaikkea kirjoista akryylimaalauksiin. Annika, Philson, Mari ja Linda ovat syventävässä ryhmässä, joka on tarjoitettu 12-18-vuotiaille.
Nuorten lempitöitä tällä lukukaudella ovat olleet oman kirjan tekeminen, kollaasi ja maalaaminen. Lempivälineeksi valitaan yhteen ääneen lyijykynä.
– On niin paljon erilaisia lyijykyniä, joilla saa erilaista jälkeä aikaan, Philson miettii.
Syventävän ryhmän tarkoitus on syventää jo aikaisemmin opittuja tietoja ja taitoja. Siksi siellä tehdään harvemmin vain yhden kerran kestäviä töitä, yleensä töihin menee ainakin muutama viikko. Joskus jopa neljä, kuten omakuvia tehdessä.
– Tottakai aika riippuu myös työn tekijästä, nuoret kertovat.
Mari on ollut kuvataidekoulussa jo yhdeksän vuotta, muut vähemmän.
– Päiväkodissa oli valmennettavien ryhmä, jossa olin mukana. Siitä lähtien olen ollut täällä, Mari muistelee.
Myös Annika tutustui kuvataidekouluun jo päiväkoti-iässä, mutta piti muutaman vuoden tauon ennenkuin innostuis alkoi jälleen. Linda taas houkutteli Philsonin mukaan.
– Kyllä me vapaa-ajallakin maalataan aika paljon, tytöt vakuuttavat.
– Mulla on yksi seinä täynnä töitä, Mari kertoo.
Philson sen sijaan kerää työt laatikkoon, ja Annikan äiti vie ne esille työpaikalleen.
Kukkulan kuvataidekoulun kevätnäyttelyn avajaiset Hoikkassalissa tänään kello 17.30.