Huuhan liikennepuistossa koettiin 9. heinäkuuta jännittäviä hetkiä, kun paikalle saatiin ambulanssi ja Äänekosken VPK:n paloauto. Pienet ja vähän isommatkin vierailijat tutustuivat piipaa-autoihin innokkaasti helteisessä säässä.
– Mä haluan kyytiin, kuului monen lapsen suusta, kun paloauton viereen päästiin.
Nähtävää oli hurjasti. Ambulanssin kyydissä aiemmin olleita ei joukosta juuri löytynyt.
– Se on hyvä vaan, huikkasi ambulanssia esittelemässä ollut ensihoitaja.

Jaani Siirtonen esitteli päiväkotilapsille paloauton välineistöä.
12-VUOTIAS JAANI SIIRTONEN esitteli Mikonpuiston päiväkodin lapsille paloauton välineistöä. Hän on ollut VPK:n toiminnassa mukana neljä vuotta, ja tietää jo aika hyvin, mitä paloauton uumenista löytyy ja mihin mitäkin käytetään.
– Parasta VPK:ssa on käydä leireillä. Siellä harjoitellaan sammutusta ja nukutaan teltassa, Jaani kertoo.

Jaanin mielestä VPK:n parasta antia ovat harjoitusleirit. Viimeksi siellä vieraili presidenttikin!
ÄÄNEKOSKEN VPK:N toiminnassa on mukana parisenkymmentä aktiivista toimijaa, kertoo vanhempi sammutusmies Joel Rahkonen.
– Lapsilla on aina hirveästi kiinnostusta, kun vehkeitä esitellään. Kerran kun esiteltiin alkusammutusta, lapset oli uskaliaampia kokeilemaan sitä kuin aikuiset, Rahkonen naurahtaa.

5-vuotias Kaapo oli saapunut isoisänsä kanssa liikennepuistoon viihtymään. Roolileikeistä pitävällä Kaapolla oli keskiviikkona valikoitunut ylle poliisin tarvikevyö radiopuhelimineen ja nallipyssyineen.
HUUHAN LIIKENNEPUISTON ohjaaja Jaana Oksanen kertoo kesän kuluneen oikein kivasti.
– Parhaimpina viikkoina täällä on ollut 900 kävijää! Ja sateisesta alkukesästä huolimatta vain kerran olemme joutuneet puiston sulkemaan ja siirtymään Spottiin sisätiloihin, Oksanen kertoo.

Paikalla sai myös kasvomaalauksia.
Huuhan puistossa saa ajaa ajokortin, jonka moni tahtoo suorittaa useampaankin kertaan.
– Siinä yhdistyy huvi ja hyöty, kun lapset oppivat liikennesääntöjä samalla, Oksanen tuumaa.
Huuhan liikennepuisto avoinna 3.6.-1.8. klo 10-16. Lainattavana polkuautoja ja urheiluvälineitä. Kaikille avoin ja maksuton. Kovalla sateella kiinni, keskiviikkoisin toimintapäivä.

Paloautoon kiipeäminen oli monelle tutustumiskierroksen kohokohta.