Revolverin, pienoiskiväärin ja haulikon lainvastainen käsittely on tuonut kymmenen päiväsakon rangaistuksen noin 45-vuotiaalle äänekoskelaismiehelle. Mies syyllistyi tekoon elokuussa.
Syyksi luettu teko oli ampuma-aserikkomus. Mies säilytti aseitaan lain vastaisesti eli irrallaan omakotitalossaan Äänekosken keskustaajamassa.
Revolveri oli säilytyksessä pahvilaatikossaan, joka oli puisessa, lukitsemattomassa arkussa. Pienoiskivääri ja haulikko olivat huoneen nurkassa lipaston vieressä.
Haulikko oli purettu purkuryhmiin. Kaikki osat olivat lukitsematta ja saatavilla lipaston päällä ja sen vieressä.
Pienoiskivääri oli käytännössä valmiina käytettäväksi. Lipas ja lukko oli kiinnitettyinä ja lukitsemattomana.
Mies joutuu maksamaan rikkomuksestaan sakkoja 280 euroa.