Sampo-Rosenlewin leikkuupuimurit siirtyvät Valtran myynti- ja huoltoverkon vastuulle Suomessa. Muutos tapahtuu vaiheittain, Valtran myyntiverkosti eli AGCO Suomi Oy aloittaa myynnin 1. helmikuuta ja yksinmyynnin 1. syyskuuta ensi vuonna.
– Kotimaiset Sampon puimurit ja Valtran traktorit sopivat erinomaisesti samaan myynti- ja huoltoverkostoon. Muutos vahvistaa asemaamme Suomen vahvimpana maatalouskonekaupan ketjuna. Voimme näin parantaa sekä traktori- että puimuriasiakkaiden palvelua, kertoo AGCO Suomi Oy:n myyntijohtaja Pertti Laaksonen.
– Puimurimyyntiin ja huoltoon varaudutaan AGCO Suomi Oy:ssä henkilöstön laajalla koulutuksella ja palkkaamalla lisää väkeä niin myyntiin, tuotetukeen kuin huoltoonkin. Traktorimyynnissä samat henkilöt myyvät sekä traktoreita että puimureita, samoin varaosamyynnissä traktoreiden ja puimureiden varaosia.