Äänekoskelaissyntyinen Seppo Närhi toi ystävänsä yhteen Painotalolle 16. lokakuuta.
Närhi esiintyi Painotalolla Randevuu yhtyeensä kanssa, mutta ääneen pääsivät myös lukuisat äänekoskelaiset soittajat. Tribuutti esityksessä lavalle nousivat muun muassa Duo Tornado, Enu Tikander, Marja Anttila, Jaska Liimatainen, Pekka Lehto ja Markku Toikkanen. Lopulta lavalle asteli koko joukkio iloiseen yhteisnumeroon.
Miehen musiikkihistoria on varsin huikea. Ensimmäinen levytys on vuodelta -73 Kalmar Unionin kanssa. Jo tuota ennen mies oli soittanut pitkin Ääneseutua paikallisten muusikkoystäviensä kanssa. Ensimmäinen treenikämppä sijaitsi Koskelassa ja keikkaa heitettiin Työskillä, Tehtaan kerholla ja VPKllakin. Vaikka Äänekoski ja sen muusikkopiirit jäivätkin taakse jo aikaa sitten, ja sooloura ja lukuisat bändit veivät miestä maailmalle, otettiin Närhi riemulla takaisin kotikonnuille.
– On hienoa, että minua on Äänekoskella pidetty oman kylän poikana. Kaikki on suhtautuneet hyvin ja tulleet juttelemaan, sellaisetkin joita en tunne. En ole kokenut mitään kyräilyä joten Äänekoskelle on aina kiva mennä uudestaan, Seppo Närhi virkkoi ÄKSälle aikoinaan.
Katso videolta, miten Närhi orkestereineen ja ystävineen tekee kunniaa kappaleelle Prinsessa 65.
Kuvat: Kalevi Plattonen
Video: Pentti Jutila