ÄKS

Shakkia, onkimista ja kova hinku kielen opiskeluun  – Kivilahden arki lähti rullaamaan

22.09.2015 09:54
Seurakunnan omistama Kivilahden leirikeskus toimi hätämajoitusyksikkönä alle kuukauden.
Kivilahden hätämajoitusyksikön arki on lähtenyt rullaamaan pienen alkukankeuden jälkeen. 

– Hieman on ollut haasteita, mutta nyt on lähtenyt hyvin rullaamaan. Minä olen pitänyt mottonani ”Kun keinot ei riitä, otetaan konstit käyttöön”, SPR:n valmiuskoordinaattori Riitta Kangaskesti sanoo.

Kivilahdessa tällä hetkellä asuvat turvapaikanhakijat ovat ensimmäisinä päivinään pelanneet jalkapalloa ja shakkia, onkineet, tehneet ruokaa ja leiponeet, liikkuneet itsenäisesti kaupungilla ja käyneet myös pienillä ostoksilla. Aktiviteetteja on ollut ohjaamassa pieni määrä vapaaehtoisia.
– Vapaaehtoisilla tulee aina olla joku henkilö joka perehdyttää toimintaan, siksi käytämme vapaaehtoisten apua rajoitetusti, Kangaskesti sanoo.

Perjantaina uutisoitiin siitä, kuinka 11 turvapaikanhakijaa oli poistunut Kivilahdesta kävellen lähes heti saapumisensa jälkeen. Kaksi heistä palasi kuitenkin nopeasti takaisin Suolahteen.
– He palasivat perjantai-iltana, eivätkä olleet poissa kuin noin vuorokauden. He olivat ”very very sorry”. Nyt hekin ovat lumpsahtaneet porukkaan oikein hienosti, Kangaskesti sanoo.

Turvapaikanhakijat ovat pääsääntöisesti olleet hyvin tyytyväisiä ja kiitollisia oloihinsa.
– Heistä iso osa on kovin valoisia ja iloisia ihmisiä. Eräs rouvakin soitti, että he olivat iloisesti vilkuttaneet hänelle kaupungilla. He ovat myös todella kohteliaita: avaavat ovet ja kantavat ruokakasseja, Kangaskesti sanoo.

Useimmat Kivilahdessa olevista miehistä toivoo pääsevänsä opiskelemaan ja kiinni työelämään. Suomen kielen oppimiseen miehillä on suuri tahto, ja muutamia sanoja osataankin jo.
– Monet heistä ovat koko ikänsä tehneet töitä. Heistä tuntuu vaikealta olla tekemättöminä. He kovasti jo toivovat pääsevänsä suomen kielen tunneille, pappi Minna Korhonen kertoi aiemmin ÄKSälle.

Vastaa

  1. Timo Homberg sanoo:

    Eiköhän työllistetä paikalliset kuitenkin ensin.

    1. jussi sanoo:

      Olet aivan oikeassa. Tämä on nyt vaan tätä äksän vasemmistopropaganda uutisointia.

  2. Mia sanoo:

    Eikös näiden pitäisi jo huomenna siirtyä eteenpäin eikä alkaa mitään arkea siellä pyörittämään? Hätämajoitus oli enintään viikoksi.

  3. Humanisti sanoo:

    Marjametsään puolukkaan.

  4. Jari Ohisalo sanoo:

    Ompa herttaista ja suloista. Työpaikkojahan suomessa on avoinna paljon…

  5. niin suututtaa tämä hyysääminen sanoo:

    Monet suomalaiset, kantaväestöön kuuluvat ovat työskennelleet 9 eurolla pitkiä aikoja, suostuneet tähän nöyryytykseen. En ymmärrä jos näille hankitaan työpaikat esim minimipalkalla tai siitä suuremmalla.
    Jos heille halutaan vastikkeellista työtä nykyisen ylöspidon vastineeksi niin Suomessa tienvarret, rannat ja monet muut paikat kasvaa vesakkoa. Saavat puhdasta ja raikasta ilmaa keuhkoisinsa ja nukuttaa hyvin.
    Kuukausipalkalla hyysääjät siellä Kivilahdessa, herätkää.

    1. Nyt se pää pois sieltä... sanoo:

      ”napu napu napu en ottanut asioista selvää joten suollan täällä ihan mitä sattuu.” Joka toisessa argumentissa ollaan sitä mieltä, ettei töihin olla tulossa ja sitten jaksetaan muistuttaa, että parempi kans ois ettei mittään töitä annetakkaan.

      Kyllä se sama pätee muihinkin kansallisuuksiin, että työpaikat pittää itte hommata. Jos suomalaisella työnhakijalla on vaikeuksia kilpailla kielitaidottoman ja vailla soveltuvaa suomalaista koulutusta töitä hakevan turvapaikanhakijan kanssa, niin kyllä ihan oikeasti kannattaa jo peiliin mennä katsomaan.

      1. sipe sanoo:

        Näin alkuasukkaan näkökulmasta arvioiden,maahanmuuttajat ovat sopeutuneet erittäin hyvin.Aina kritisoidaan,että vain suomalaiset juovat ja häiriköivät,mutta jostain syystä se näyttäisi onnistuvan vallan mainiosti myös juuri suolahteen muuttaneilta irakilaisilta.Lauantaina baarissa iskemässä naisia,vaikka kotona kai sitten oli sodan keskellä vaimo ja lapset.Vai olikohan siellä vaimoa tai lapsia?Kuitenkin yksi asia on varma,yksi heistä heiluu facebook-profiilissaan aseen kanssa Che Guevaran kuvan kanssa.Antakaa vasemmistoliitolle edes mahdollisuus kommentoida tätä.Heille Che Guevara on pyhä status.

        1. Kyllästynyt ainaiseen kritiikkiin sanoo:

          Ai kauheeta!! Onneks minkään muun maalaiset miehet ei yritä iskeä/petä vaimojaan.. Tai vaimot miehiään. Lomalle ku lähetään turkkiin tai thaimaaseen ilman puolisoa nii huhhei.. Eikä tarvii lähteä oikeastaan kotimaasta/-kaupungistakaan poijes.

  6. jussi sanoo:

    Kyllä äksä siivoaa aika tehokkaasti poikkeavat mielipiteet.

    1. yllapito sanoo:

      ÄKS ei julkaise kommentteja, jotka sisältävät tappo- tai muita uhkauksia, rasismia tai v-alkuisia sanoja. Muuten on sana vapaa. Enimmäkseen, noin 95 prosenttia, näissä julkaistuissa turvapaikanhakijoihin liittyvissä uutisissa ja jutuissa on juuri näitä vastustajien kommentteja. Haluamme kuitenkin pitää linjat auki kommentoinnille, emme ole sulkemassa kanavaa mielipiteiltä.

      Marjo Steffansson, toimituspäällikkö, ÄKS

ÄÄNEKOSKEN KAUPUNKISANOMAT OY
Torikatu 2, 2. kerros, 44100 Äänekoski
Avoinna sopimuksen mukaan
Puhelin 040 565 0941

TOIMITUSmarjo@aksa.fi
Marjo Steffansson
päätoimittaja 040 841 2945

MARKKINOINTIilmoitus@aksa.fi
Pirjo Hakkarainen
myyntipäällikkö 040 565 0941
Marjut Parola
myyntineuvottelija 040 730 4234
etunimi@aksa.fi

ILMOITUSVALMISTUS JA -AINEISTO
ilmoitus@aksa.fi

Tietosuojaseloste »
© Äänekosken Kaupunkisanomat Oy

AD Alfred
Elysium Solutions Oy