Marraskuun puolenvälin paremmalla puolella muistutetaan miesten terveydestä, parannetaan sukupuolten välisiä suhteita sekä edistetään tasa-arvoa. Näin myös ÄKSän toimituksessa.
ÄKSällä juhlistettiin tiistaina 19. marraskuuta vietettävää kansainvälistä miestenpäivää antamalla ylimääräiset puheenvuorot kahdelle maskuliinisemman sukupuolen ja merkittävän äksäläisvähemmistön edustajalle.
Päätoimittaja Terho Vuorinen ja graafinen suunnittelija Sampo Rossi saivat luvan aukaista suunsa ja tällaista sieltä ulos suoltui:
Miltä tuntuu olla luomakunnan kruunu?
Terho: Ihan luonnolliselta, kiitos.
Sampo: Ministeri Arhinmäenkin arvostamaa rap-artistia lainaten: Timantit on ikuisia.
Mitä mieltä olette siitä, että teillä miehillä on enemmän oikeuksia ja vähemmän velvollisuuksia kuin naisilla?
Terho: Naishupakkotoimittajan kysymys sisältää erheellistä tietoa, joten vastaaminen on mahdotonta.
Sampo: En näkisi asiaa aivan näinkään. Toimittajalla taitaa olla hieman vanhoillisia käsityksiä sukupuolirooleista.
Onko hienoa, ettei teidän tarvitse synnyttää?
Terho: Ei. Avautumisvaihe, ponnistusvaihe ja raskausjäännösten poistuminen eli synnytys kestää keskimäärin noin kymmenen tuntia. Yksi nainen synnyttää keskimäärin alle kaksi lasta. Samalla naiset elävät useita vuosia miehiä pidempään. Aika epäreilua, eikös?
Sampo: Vaikea kysymys. Ei ole kokemusta.
Milloin pojasta tulee mies?
Terho: Nykyisin liian harvoin.
Sampo: Pojasta tulee mies, kun se on käynyt sivarin.
Miltä tuntuu edustaa työpaikan vähemmistöä?
Terho: Olen ammattilainen. Sukupuolella ei ole minulle mitään merkitystä. Töihin ei tosin jatkossa oteta muita kuin nuoria naisia.
Sampo: Onhan se mukava, että ympärillä on näin paljon naisia. Kolme vuotta etsin työpaikkaa missä ei olisi miehiä ollenkaan. Tuo Vuorinen nyt menee tuossa sivussa.
Saatko äänesi kuuluviin työyhteisössä? Lellitäänkö sinua tarpeeksi?
Terho: Kumpaankin kysymykseen sama vastaus: ei riittävästi.
Sampo: Ehdottomasti tulisi ottaa miehinen näkökulma esiin työyhteisön virkistystoiminnassa. Lisäksi vaadin kahden käden äänestysoikeutta.
…hiihhhih Sampo! ”pojasta tulee mies vasta kun hän on käynyt sivarin”… onkohan tuo nyt sitä hutkivaa journalismia???