Äänekosken kaupunki on hankkinut hävikkiruokapuntarit isoimpiin kouluihin. Vaa’at ovat nyt käytössä Koulunmäen ja Suolahden yhtenäiskouluilla sekä lukiolla. Hävikkivaa’at on kustannettu kaupungin vuoden 2024 HINKU-budjetilla ja ne maksoivat yhteensä noin 5 500 euroa.
– Vaakojen avulla pyritään kannustamaan oppilaita ja koulun henkilökuntaa ottamaan juuri sen verran ruokaa, kun jaksaa syödä. Ruokahävikkiä vähentämällä vähennetään myös ympäristökuormitusta. Seurannan avulla pystytään paremmin tunnistamaan, mistä hävikkiä syntyy ja kohdistaa konkreettisia toimenpiteitä hävikin vähentämiseksi. On ilahduttavaa kuulla, että hävikkivaa´at on otettu hyvin vastaan kouluilla, ympäristöpäällikkö Hanna Ahonen kertoo.
– Hävikin määrä tallentuu suoraan Smart Kitchen -ohjelmaan, joka on ruokapalveluiden omavalvontaohjelma. Ohjelman kautta kerätään yhteenvetoja lautashävikistä, sitä seurataan kuukausitasolla ja raportoidaan kokonaishävikin määrää talousseurannan yhteydessä. Suunnitelmissa on laittaa hävikin määrä esille myös koulujen ruokasalien näytöille. Tavoittelemme lautashävikin pienenemistä ja oppilaille lisää tietoisuutta ja siitä, kuinka paljon lautaselle kannattaa kerralla ruokaa ottaa että sen jaksaa syödä, ruokapalvelupäällikkö Raija Sällinen sanoo.
Äänekosken kaupunki tekee aktiivista ilmasto- ja ympäristötyötä. Kaupungille on perustettu Hiilineutraalit kunnat eli Hinku-työryhmä, jossa on edustettuna ilmastotyön kannalta tärkeät hallinnonalat, asiantuntijat ja sidosryhmät. Työryhmän tavoitteena on aktiivisesti vähentää kaupungin eri hallinnonalojen ja tytäryhtiöiden sekä asukkaiden ja alueen yritysten toiminnasta aiheutuvia kasvihuonekaasupäästöjä. Työryhmällä on ollut vuodesta 2024 asti 20 000 euron vuosibudjetti, jolla edistetään Äänekosken ilmasto-, luonto- ja kiertotaloustoimia.
– Huolehdimme ympäristöstämme niin, että voimme jättää sen tuleville sukupolville parempana.