Hiskinmäen yläkoulun oppilaat siirtyvät opiskelemaan 7.1.2013 alkaen Telakkakadun yläkoululle Suolahteen. Oppilaille on lähetetty henkilökohtainen tiedote kuljetuksista marraskuun loppuun mennessä.
Joukkoliikenteen aikatauluihin ei tule muutoksia vuodenvaihteen jälkeen. Äänekosken keskustan katuverkostossa kiertoihin tulee vähäisiä muutoksia.
Jatkossa matkustajat jakautuvat klo 9.00 alkavina kouluaamuina linja-autoihin sen mukaan onko määränpää Suolahti vai Äänekoski.
Hietaman ja Konginkankaan suunnalta liikennöi klo 9.00:ksi kaksi linja-autoa, joiden matkustajat kerätään määränpään mukaan. Ensimmäiseen linja-autoon kerätään vain Telakkakadun oppilaat ja linja-auto jatkaa Äänekoskelta suoraan Suolahteen Telakkakadun koululle. Linja-autossa on linjakilpi ?Telakkakadun koulu? tai ”Suolahti?. Toisessa linja-autossa (Ksl Oy) matkustavat Koulunmäen yläkoulun, lukion ja POKE:n oppilaat sekä muut matkustajat.
Aamulla klo 8:ksi Äänekoskelle tuleviin vuoroihin ei tule muutoksia.
Iltapäivällä klo 14.00 ja 15.00 vuorot kiertävät normaalit koulukierrot Äänekoskella.
Lukion ja POKE:n oppilaat saavat lisätietoja linja-autojen koulukierroista suoraan liikennöitsijöiltä. Lisätietoja voi myös kysyä kuljettajalta ennen joululoman alkua. Koulunmäen yläkoulun oppilaille lähetetään kotiin tiedote kuljetuksista.